Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Самоука майсторка на икони върху дърво и камък:

Иконите не са манифактура, душата и мислите трябва да са светли

4
Снимка: Здравка Маслянкова

Тежък инцидент и преживян личен катарзис преобръщат живота на великотърновката Илияна Миновска. Тя разчита знаците на съдбата и разбира, че има неподозиран талант да рисува икони върху камък и дърво. Самоуката майсторка посвещава живота си да изучава канона в иконописта и денонощно рисува образите на Богородица, Божия син и свети Мина. 

Житейските изпитания, през които минаваме, ни провокират с уроците си, но малцина са тези, които отварят сетивата си за поуките, постигат смирението и душевното спокойствие, за да пренапишат житието си и да продължат напред.

48-годишната великотърновка Илияна Миновска е красива и стилна жена, била е до силни и успешни мъже в живота си, изпила е десетките сладки и горчиви чаши, поднесени от съдбата, преди инцидент да засили православната ѝ вяра и да я насочи към иконописта. Сега вярва, че развива дарба от Бога.

"Не съм учила изкуство. Започнах да се занимавам с това, най-вече изработвам икони на дърво, камък и скала. При всички положения трябва да се знае канонът. Много е важно, когато се рисува една икона, всяка една чертичка, погрешно поставена, това вече е извън канона. Затова трябва много да се знае, много да се чете, за да няма фалш в това изкуство", разказва Илияна в предаването "Хоризонт до обед". 

Тя обикаля църкви и манастири, за да изучава каноничните образи на светците, търси и намира литература, за да спазва канона при изработката на иконите, които прави. Всичко започнало с видение след инцидента, за който не иска да говори:

„При тази злополука, която ми се случи, много след това аз видях, на мен ми се яви образът на Исус Христос, беше в стая, тъмно, през нощта. Изображението беше в сияние, в сияние, в много светъл цвят. Всичко стана за секунди, много кратко трая. Както се появи постепенно и образът стана силен, много силен, така и се изгуби. Това ми даде някаква сила", спомня си днес Илияна.

И добавя, че икони не може да се работят като манифактурно производство, трябва душата и мислите да са светли, за да бъдат одухотворени и каноничните образи на светците. 

Любими на самоуката майсторка са ликовете на света Богородица, Христос и свети Мина. Работи предимно денем, в пълна тишина, но не са малко и случаите, в които продължава да рисува и нощем.

„По-специфичните, по-трудно, които са изработват, работя през деня, заради дневната светлина. Нощем също работя, но тогава е по-трудно. Имало е моменти, когато четири денонощия не съм спала. Това беше за един много голям празник. Много е изморително, нещата се случват много бавно, трябва много време. Няма как това да се изработва на конвейер. Всичко изисква внимание и много време. Има икони, които мога да направя и за един ден, има икона, която съм я правила и за две седмици“.

За много хора Илияна Миновска е рисувала икони и се е научила да ги разпознава без думи - кой да какво иска светото изображение. По думите ѝ, все по-малко стават хората, които си купуват икона заради общоприетото и по подражание. Българите живеят трудно и това ги връща към божията вяра и упование, споделя майсторката и разказва за триизмерните икони, които прави напоследък:

„Цветовете, които се влагат, не трябва да са много, за да не се получава кич. Основните цветове, които са и цветовете в църквата - това е злато, сребро, бронз и мед. Това, което си е мое виждане, аз си го измислих – върху дървена основа се вгражда скала, част от скала, и върху самата скала се работи изображението на иконата. Върху самото изображение на иконата рисувам с художествени материали като акрилни бои, контури, където се получава 3D ефект, с което се гордея. Това е последното ми творение като замисъл на модели. Всеки творец си има свое виждане, моето виждане е такова“.

Историята на Илияна Миновска чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55