На 7 юли можеше да отбележи 70-годишен юбилей Методи Матакиев - забележителен хоров и оперен диригент с успешна кариера у нас и в чужбина. Той си отиде от този свят преди 9 години, оставяйки спомена за всеотдайно предан на работата си музикант и много чаровен човек.
Матакиев е роден в София и още 8-годишен пее в хор „Бодра смяна“ - това е ценен шанс да се насочи към музиката, да я опознае и да добие всички качества, необходими за бъдещата му професия - упоритост, дисциплина, отговорност към работата си, желание да научаваш още и още. Завършва Музикалното училище като обоист, следва в Музикалната академия, в класа по хорово дирижиране на проф. Самуил Видас. Десет години по-късно специализира във Виена оперно и симфонично дирижиране при проф. Карл Остерайхер. В годините след завършването си работи с различни хорове и оперни състави, сред които Българската хорова капела, трупите на Националната и на Русенската опера, а от 1998 г. до края на живота си ръководи Смесения хор на Българското национално радио. От 1991 г. гастролира из цяла Европа с първата частна формация “Нова българска опера“, а сред върховите му постижения са спектакрлите на оперите “Набуко“ и “Борис Годунов“ в зала "Плейел" - Париж, с участието на наши прочути оперни певци. От 1991 г. е музикален директор на Театро Лирико Европа. Гостувал е на много страни по света: САЩ, Китай, Япония. Развива и педагогическа дейност - преподава хорово дирижиране в Музикалната академия, води и курс по оперно дирижиране в Карлови Вари, Чехия.
Методи Матакиев познаваше отлично певческите гласове, техните възможности, работеше често с най-изтъкнатите български певци като Дарина Такова, Никола Гюзелев, Калуди Калудов. В историята останаха спектаклите на „Турандот“ от Пучини през 1996 г. под негово диригентство и с участието на Гена Димитрова. За неговите заслуги към нашата музика през 2011 г. посмъртно е отличен с наградата за цялостно творчество в анкетата “Музикант на годината“ на предаването „Алегро виваче“ на БНР.
За музиката в детството му и за всичко, което му е дал хор „Бодра смяна“, Методи Матакиев разказва в интервю от 1999 г.,запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..