Гост на фестивала "Варненско лято" беше един от най-именитите румънски цигулари - Александру Томеску, който беше избрал да изпълни в една вечер трите солови партити на Йохан Себастиан Бах. Неговият рецитал беше в първата вечер от международния симпозиум на тема "Виртуозността от барока до XXI век", а по-рано през деня научни изследвания и доклади посветени именно на Баховото творчество представиха специалистите от Виена проф. Райнер Бишоф и проф. Хартмут Кронес.
Освен музика, Томеску обича да споделя с публиката и своите мисли и емоции, свързани с произведенията и авторите, които представя. "Мисля, че музиката свързва хората повече от всичко друго. И затова аз винаги искам да установя вербална връзка с публиката, така че хората да видят, че и аз съм човек - имам свои чувства и свои емоции, свои размисли за музиката, която свиря. Разбира се, всеки може да прочете в напечатаните програми текстове или поредността на частите и т.н., но изказването на вътрешното усещане на изпълнителя със сигурност помага да разбереш по-добре и да навлезеш в подходящо настроение за концерта. В този смисъл ми се иска да подчертая колко щастлив и удовлетворен се чувствам след концерта си на фестивала „Варненско лято“, защото този тип рецитали - от една страна за соло цигулка, на всичкото отгоре и с три партити от Бах - това не е „хапка за всяка уста“, така да се каже. Разбира се, музиката е за всеки, аз вярвам в това, но Бах всъщност не е лесен за слушане, както са популярните оперни арии, например. Не! Изисква концентрация, почти като форма на медитация е, и хората трябва да навлязат във вълшебния свят на Йохан Себастиан Бах, а после се отварят безкрайни възможности за всеки от нас. Затова по време на концерта си във Варна споделих моите идеи с публиката и открих, че тя е знаеща и откликваща, и бях много, много приятно изненадан."
Александру Томеску е бил гост на същия български форум преди 8 години и сподели: "Много съм щастлив да открия, че, наближавайки вековен юбилей, фестивалът расте и става все по-добър и по-престижен. А да имаш толкова ентусиазирана публика, винаги е удоволствие!"
Специално са слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Александру Томеску подари и представи накратко своя двоен албум „Bach to Basics“, който включва интеграл от соловите сонати и партити на Бах. Затова и заглавието на диска - в превод „Назад към основите“, е всъщност игра на думи: думата „назад“ е изписана като името на Бах. А цигулката "Страдивариус", на която свири музикантът, е единствена по рода си в Румъния, собственост на румънската държава и предоставена му по заслуги.Чуйте още подробности в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..