Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия приема положително, но предпазливо първия разговор на Путин и Зеленски

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руските реакции на първия телефонен разговор между Владимир Путин и Володимир Зеленски безспорно са положителни, но същевременно сдържани и предпазливи. Първият коментар беше на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, който подчерта важността на факта, че двамата президенти са започнали да общуват:

„Работата по всички задържани лица ще бъде продължена на експертно равнище. Засегната е била темата за продължаването на работата на нормандския формат. Това е първи опознавателен разговор. По-рано не е имало никакви контакти между тях. Разговорът е имал достатъчно прагматичен характер. Продължил е около 20 минути. Инициативата действително е била на Украйна. Самият факт на първото общуване между президентите на Русия и Украйна е много важен“.

Нелош симптом за поддържането на контактите и по-нататъшния диалог. Така оцени телефонния разговор в интервю за агенция „Интерфакс“ Богдан Беспалко, политолог и член на Съвета по междунационалните отношения при руския президент. Според него за Зеленски е важно да убеди Москва най-малкото, че се различава от Порошенко. С други думи, че е човек, който изпълнява поетите ангажименти и на когото може да се разчита. „В противен случай беседата на двамата президенти ще си остане нелош симптом“, посочи Безпалко. Редица руски наблюдатели разглеждат телефонното позвъняване в контекста на предизборната кампания на Зеленски преди гласуването за нов състав на Върховната Рада идната неделя. С телефонния разговор той се легитимира в очите на бъдещите си избиратели като човека, който може чрез пряк диалог с Владимир Путин може да реши неотложните проблеми. А те са връщането в Украйна на задържаните миналия ноември в района на Керченския проток 24-ма украински военни, спирането на огъня в Донбас, обменът на пленници и продължаването на работата на нормандския формат.

Ден преди да говори със Зеленски по телефона Путин коментира пред журналисти идеята на украинския президент за разширяване на нормандския формат с присъединяването на Съединените щати и Великобритания:

„Никога не сме се отказвали от нито един от предложените формати, включително от разширяването на нормандския формат. Първо, този нормандски формат и срещите на високо равнище трябва да са добре подготвени. Това е очевидно. Второ, ще можем да говорим за каквото и да било след окончателното формиране на новото правителство и произвеждането на парламентарните избори в страната. Трето, не зная как реагират другите участници в този процес“.

Очевидно е назрял моментът да се търси изход от задънената улица, в която са руско-украинските отношения през последните пет години. Независимо в какъв формат. Изглежда Европа е уморена от проблема Украйна, а и не е ясно дали новите ръководители на европейските институции ще са толкова благосклонни и всепрощаващи спрямо Зеленски, колкото бяха досегашните спрямо Порошенко. Украйна никога не е била сред приоритети на американския президент Доналд Тръмп, а и точно сега той е зает с предизборната си кампания. В този смисъл евентуалният пряк диалог между Москва и Киев ще е от ключово значение. Първата стъпка вече е направена. Въпросът е дали ще има втора, трета и т.н. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57