Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калифорнийският адвокат Огнян Гаврилов: Липсата на инфраструктура прави от визитите на държавници екскурзии

Огнян Гаврилов

Огнян Гаврилов идва в САЩ скоро след завършването на  Математическата гимназия в София. Бори се за оцеляване, но се записва да учи. След няколко години завършва право. Сега, 20 години след пристигането си в Америка, вече 40-годишният Гаврилов има адвокатска кантора в Калифорния с 2 офиса и 12 адвоката и още един адвокат, който работи в България и Белгия. Занимават се с гражданско, семейно, данъчно, корпоративно и международно право.

През 2016 г. едната от годишните награди  за правосъдие - „Правосъдие зад граница“ става негово притежание, а в Калифорния миналата година печели едно от най-големите 100 дела в щата.

Другото е извън работата. Вицепрезидент е на Славяно-американската търговска палата в Калифорния. За да е в услуга на славянската общност в щата, която наброява 1,5-2 млн. души, и на 50-те хиляди българи там, а и на България.

„Търговските палати в Америка нямат достъп до държавни пари и изцяло са базирани на членски внос. Те са с цел да свързват хора или бизнеси и след това самите бизнеси се разбират как да си помагат. И другото нещо… може да имат малко политическа насока, където политици съдействат за най-различни закони, които са свързани с бизнес обстановката в държавата“, обясни той в интервю за Елена Цанева.

- Успяват ли нашите дипломати, политици, специалисти да използват максимално възможностите, които им се откриват?

- На държавно ниво, не особено. Но това не се отнася само за българите. Всички източноевропейски държави имат същия проблем… Говорим за държавно ниво. Правят някакво мероприятие или няколко мероприятия, но няма нищо след него и то е като една голяма екскурзия. Дори политици да отидат на тези мероприятия, подписват се документи, които са без стойност. И понеже нямаме представителство, да кажем на България в Сан Франциско, където би било номер едно място за инвестиции към България, защото България се развива много добре в сферата на софтуера, после нищо не се случва.

А това е идеята на такива мероприятия, да се намират инвестиции за България. Те идват правят мероприятие, което е много хубаво, много приятно. Идват президент, вицепрезидент и т.н., но след това понеже няма инфраструктура, всичко минава и заминава до другата година, когато някой друг идва на ваканция.

- Търсил ли Ви е някой  за съвет какви са положителните страни на американската съдебна система, тук как се борят с корупцията?

- Преди около 2 години имаше някаква делегация от България, които бяха юристи, съдии и прокурори и ме бяха помолили да говоря пред тях  в Сан Франциско. Тук съдебната система е сравнително чиста, да не кажем, че си е почти изцяло чиста, за разлика от българската. За това ги водихме по съдилища, за да се вземе по-добър пример как да се оправи нашата система в България. Защото ако се изправи съдебната система, икономиката веднага тръгва нагоре, защото хората не ги е страх да си държат парите, да правят инвестиции и т.н. Аз на тази тема говорих, и в интерес на истината беше малко разочароващо, защото след около половин час говорене, дочух на един от задните редове какъв съм бил „балък“, че вярвам, че може да се изчисти корупцията в България. Не знаех как да отговоря на такова нещо. Човекът, който го каза, не вярваше, че ще го чуя. Беше жалко, защото тези хора точно с тази цел бяха дошли тук, а те самите не си вярват, че може да се оправи.

- Как Ви изглежда делото на Кубрат Пулев за прословутата целувка, което беше в Калифорния, от професионална гледна точка?

- Първото нещо, което трябваше да се направи, е да се наеме невролог. Невролог, който да направи един доклад, в който да обясни какво се случва с мозъка на един човек, който са го били по главата 11 рунда. Той получава серия от сътресения на мозъка. Това беше първата стъпка. И съответно да се обясни, че като човек са го били по главата, всички тия сътресения на мозъка се комбинират с победата, с еуфория… Това се комбинира с културна защита. Ако се беше случило в България, с българска журналистка, няма да се получи голям скандал, ще бъде по-скоро куриоз.

Това трябваше да направи защитата. А не да се напада момичето. Не работи тук такава защита. Това е европейски тип защита, южноевропейски. В Калифорния това не работи. Това създава повече проблеми, отколкото решения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01