Кирил Димитров е наследил занаята на ножарите от известния си дядо Кирил Тенджерков. Правил е опити да живее в Англия и в Унгария, но се върнал в България и на старинната улица на занаятите изработва своите ножове.
„Тука, на чаршийката започнахме. В началото само за леки работи идвах да помагам. Започнах обучението си през средата на 2001 година, с леки прекъсвания, защото бяхме тийнейджъри, ходеше ми се и на други места“, спомня си за началото Кирил Димитров.
Само точенето на ножове изучавал три-четири години, защото „заточването, скосяването на остриетата – това е най-важното нещо“. Неговият ученик сега го изучава вече пета година.
Както не от всяко дърво става свирка, така и не от всяко желязо става нож. "Ножарството е като всички останали занаяти, но малко по-мръсен, защото винаги си в пепел, изгорен и порязан", споделя за ежедневието си Кирил Димитров в предаването "Нощен хоризонт".
„Много важен е меракът – за всеки един занаят, както и за моя. Много голямо желание трябва да има човек, за да се научи да прави нещо както трябва и с голяма прецизност.“
Според младия майстор трябва да се помисли за малко по-облекчен режим за занаятите, за да може, завършвайки училище, „хората да не си купуват билети за чужбина“.
„Мен дядо ми много навреме ме хвана – бях 15-16 годишен тогава и от едно хоби се превърна това нещо в професия“, уточнява ножарят, който опитал да живее и да работи във Великобритания и в Унгария. Върнал се, защото не открил среда за хобито си, което смята за много важно.
Случва се туристи, влизайки в ателието му и виждайки портрета на Левски, да го питат това дядо му ли е. От години младият майстор не спира да изработва камата на Апостола. Правил е многократно камата на Левски, наследена като изработка от дядо му, но признава, че сега това се случва все по-рядко.
„Нея я правя много рядко. Преди 10-15 години беше много популярна като изработка. Правили сме страшно много бройки за годината, докато сега на година – 3-4 бройки. Като предлагана стойност не е нещо непоносимо като цифра. Имам я в момента – малко винтидж вариант даже.“
За Кирил основният проблем днес е, че сме се обезверили. Казва, че държавата трябва да се върне, защото „ние в момента нямаме държава“.
Преди дни завършил няколко ножа от свой любим модел, който сам си е измислил. „Изцяло сам съм си го разчертал и съм си го сметнал как трябва да е острието – дръжката – съотношение. Като материал за дръжката нямам любими рогове. Сега дойдоха от Украйна едни парчета и може би засега в момента това ми е фаворит – мамутови бивни, стабилизирани, добиват ги в Якутия и Сибир също.“
Това обаче е за ценители, не се използва за масовите модели работни ножове.
За ножарството, гурбета и патриотизма с Кирил Димитров разговаря кореспондентът ни във Велико Търново Здравка Маслянкова. Чуйте звуковия файл.
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..