Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Попов: Със сделката за Ф-16 ще придобием най-добрия самолет в региона

Комисията по отбрана одобри днес окончателно споразумението със САЩ за покупката на осем изтребители Ф-16 Блок 70

| обновено на 18.07.19 в 17:24
Председателят на Комисията по отбрана Константин Попов е генерал от резерва и бивш командващ на ВВС .
Снимка: БТА

Председателят на Комисията по отбрана и генерал от резерва и бивш командващ на ВВС Константин Попов изрази надежда в интервю за БНР, че депутатите ще подкрепят в пленарна зала сделката за купуване на Ф-16, като посочи, че така ще придобием най-добрия самолет в региона.

С 13 на 7 гласа в Комисията по отбрана одобри днес окончателно споразумението със САЩ за покупката на осем изтребители Ф-16 Блок 70.

Споразумението предстои да бъде гласувано утре в пленарна зала на парламента.

Заместник-председателят на Комисията по отбрана Николай Цонков от БСП обясни за „Хоризонт“ защо левицата е против:

„Ние искаме да имаме разсрочена схема на плащане. Стойността да не бъде прекалено висока. Както виждаме, 700 милиона лева от финансовата рамка, която беше гласувана в НС".

Тези разговори не са достатъчно стойностни, когато става дума за защита на суверенитет, заяви пред БНР председателят на комисията генерал Константин Попов.

„Прекрасни самолети с инструктори, асове с бойни мисии зад гърба си. Ние ще придобием наистина едни сериозни способности“, добави той.

По-рано Константин Попов обасни в предаването „12+4“:

„На първо четене ще разгледаме ратификацията на договора още утре – петък. След което предстоят дискусии за второ четене в Комисията и второ четене в залата. Това е процедурата… Но в българския парламент никога не можем да бъде абсолютно сигурни кой как ще гласува и аз много разчитам на разума на народните представители – да защитават българския интерес, националния интерес, без излишни емоции с много разум и наистина да подкрепят едно такова решение, което отваря пътя за първи път на модернизация на бойните способности на ВВС и на Българската армия“.

Председателят на Комисията по отбрана коментира още и съмненията на депутати за подкрепа на сделката:

„Аз съм сигурен, че доста колеги разбират важността на този момент. Разбират, че Българската армия има нужда от нова техника – изключително модерна, изключително способна. Разбират, че 30 години Българската армия не беше сериозен приоритет и сега съм сигурен, че имат желание да гласуват – някои от тях имат искрени съмнения дали това е най-доброто, някои просто изпълняват политическо решение…“

Според него парите, които ще се похарчат за закупуването този качествен боен самолет, заслужават, защото:

„По този въпрос сме говорили много. Още от 2004 г. лично аз, тогава като командир на базата, въвлечен в този процес. Минаха много правителства, много хора се изговориха и всичко си седеше в рамките на пожеланията в разни писаници на разни документи, без да ги подценявам, разбира се, но винаги се намираше някакъв да се откаже, да се забави, да се спре, да се мисли пак, което донякъде не е лошо, но вече 15 г. много ми се струват. Мисля, че доста закъсняхме. И сега, когато имаме една решителност, когато се следва неотклонно пътя за модернизация на Българската армия… Аз с чиста съвест мога да кажа, че ще придобием най-добрия самолет в региона…“.

Костантин Попов посочи още, че първоначалните опити на нашата делегация във Вашингтон да преговаря за разсрочено плащане на самолетите са били “парирани още в самото начало“.

Обучението на българските пилоти за работа с изтребителите Ф-16 ще започне преди самата доставка на самолетите и ще продължи през всички 30 години срок на договора със САЩ, обяви днес министърът на икономиката Емил Караниколов:

„И най-важното за мен е обучението, което ще е за пилоти, техници и за надземен контрол, който ще се извършва, който ще е за целия период на годност на самолетите, това е 30 години. От тази гледна точка, освен че оттук нататък ще спестим разходи, тъй като знаете, когато купите един самолет оттук нататък само консумативи и гориво, ние ще можем много от нещата да ги ремонтираме в България, а и придобиваме мощности за и на други държави да извършваме ремонт след процедури, разбира се, индустриалното сътрудничество, всъщност, тук хубавото е, че в момента има около 2 хиляди самолети Ф 16 и се очаква около 300 нови да бъдат поръчани. Надявам се, че българската индустрия чрез това споразумение за индустриално сътрудничество ще придобие такива способности с времето. Още отсега да започваме, но ще бъдат обучавани наши специалисти“.

Интервюто на Диана Янкулова с Константин Попов можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия отбелязва 70 г. членство в НАТО

Днес в Бундестага в Берлин ще се състои официалното честване на 70-годишнината от присъединяването на Германия към НАТО. Гост на церемонията е генералният секретар на НАТО Марк Рюте, който преди това ще разговаря с канцлера Фридрих Мерц. Посещението в Берлин идва в момента, когато Германия обсъжда връщането на наборната служба. Пълномащабното..

публикувано на 09.07.25 в 09:05

"Майчин дом" с нов сектор за недоносени бебета

Семействата на недоносени бебета ще имат възможността да бъдат с тях денонощно след раждането в специализиран сектор, който от днес ще заработи в най-старата АГ болница у нас - "Майчин дом". В кенгуру-сектора акушерки и лекари ще учат родителите на специфичната грижа, която се полага за бебета с ниско тегло или висок риск. На разположение ще..

публикувано на 09.07.25 в 09:01
Парк

Ще затвори ли врати парк "Врана"?

Кметът на София Васил Терзиев ще оттегли екипите на Столичната община от парк "Врана", ако до 17:30 днес държавата не отговори на предложенията на общината за стопанисването му.  Терзиев постави този срок след повече от година опити от общината и отлагане от собственика на имота - да се реши въпросът със стопанисването. През 2023 година,..

публикувано на 09.07.25 в 08:59

Предложение: Военните професионални колежи да обучават и цивилни

Министерството на отбраната предлага промени в Закона за отбраната, които да позволят във военните професионални колежи да се обучават и цивилни. Цивилните в двата професионални сержантски колежа ще се наричат "колежани". Те ще могат да учат професионално направление "Военно дело и отбрана" за нуждите на Министерството на отбраната (МО) и на..

публикувано на 09.07.25 в 08:37
Димитър Ганев

Димитър Ганев: Наративът до началото на 2026-а ще е "Да не бутаме лодката!"

Скептицизмът към приемането на еврото се дължи почти изцяло на страха от повишаване на цените. Този страх е съвсем резонен. Имате хроничен проблем с високите цени от 2-3 години, към който се добавят притеснения на гражданите, че този процес ще се засили . Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център..

публикувано на 09.07.25 в 08:31
Главен път Е-79

Горски служители излизат на протест на главен път Е-79 край Кресна

Синдикалните федерации по земеделие и гори към КТ "Подкрепа" и КНСБ организират протестен митинг на 10 юли, на главен път Е-79, в района на Кресна.  Протестът е заради неизпълнена договореност от края на юни с министъра на земеделието Георги Тахов за увеличение на възнагражденията, заяви за БНР председателят на стачния комитет и..

публикувано на 09.07.25 в 08:23

ФБР започна проверки срещу бивши директори на бюрото и на ЦРУ

Бившият директор на ЦРУ Джон Бренън и бившият директор на ФБР Джеймс Коми са обект на криминално разследване за потенциални нарушения, свързани с водени в миналото разследвания на твърденията за руска намеса в американските избори през 2016 г. Новината беше съобщена от "Фокс нюз", като медията твърди, че настоящият директор на ЦРУ Джон..

публикувано на 09.07.25 в 08:17