Баща му Димитър загива в Първата световна война, а майка му Катерина отглежда сама децата си. Затова сред хората в Байлово дядо Добре е познат с името Добре Катеринин. Почти нищо не се знае за детството и ученическите години на дядо Добре. Известно е, че се е оженил през 1940 г. по време на Втората световна война. При една от бомбардировките над София снаряд пада в близост до него и почти го лишава от слух. Има четири деца, две от които надживява. През годините дядо Добре се отделя от материалните аспекти на живота и се посвещава изцяло на духовното. Именно тази нова посока в живота и примерът, който дава впоследствие с щедростта и аскетизма си, карат мнозина да го наричат „Светецът от Байлово“.
Около 2000 г., когато вече е 86-годишен, решава да дари всичките си имоти на църквата и да заживее много скромно в малка пристройка към храма „Св. Св. Кирил и Методий“ в родното си село. Някъде от това време датира и неговата мисия за събиране на средства за реставриране на християнски църкви и храмове в цяла България.
Умира след кратко боледуване на 13 февруари 2018 година в Кремиковския манастир. Погребан е в двора на църквата „Св. Св. Кирил и Методий“, точно до постройката, която е обитавал в края на живота си. На погребението го изпращат патриарх Неофит, десетки свещеници и стотици миряни.
Приживе дядо Добре почти всеки ден е пред вратите на храм-паметника „Свети Александър Невски“ или църквата „Свети Седмочисленици“ в София и събира в пластмасова чашка пари, които дарява до стотинка на църкви и манастири.
Той е един от най-големите частни дарители на български православни храмове. Макар че живее изключително бедно, според уикипедия през живота си е дарил над 80 000 лева на църквата.
- През 2005 г. дарява 10 000 лв. за църквата „Св. Кирил и Методий“ в село Байлово;
- През 2007 г. дарява 25 000 лв. за реставрация на Елешнишкия манастир и църквата на село Горно Камарци.
- През 2008 г. дарява средства за ремонт на църквата в Калофер;
- През 2009 г. дарява 35 700 лв. на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ - най-голямото дарение от частно лице в над 100-годишната история на храма.
Репортерът ни Евелина Стоянова е имала късмета да се доближи до света на дядо Добре. Ето част от нейния разказ:
"Гробът на дядо Добре е в двора на църквата в Байлово, под лозницата, където са преминали последните му години. Неговият дългогодишен съсед Никола Войнов, с когото ги дели една ограда, наскоро публикува в книжка своите спомени, как са съжителствали, как са си помагали през годините, различни случки и ситуации, които са споделяли и разрешавали по съседски..."
Повече за историята на дядо Добри - в звуковия файл.
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..