За 18-ти пореден път в Разград ще се проведе тридневният Панаир на киселото мляко, а паралелно с него и Фестивал на народните традиции и художествени занаяти.
От 23 до 25 юли Разград отново се превръща в столица на киселото мляко, която популяризира млечните продукти, богатството на песенния и танцовия фолклор.
Основното послание на "Панаира на киселото мляко и Фестивала на народните традиции и художествените занаяти е да съхрани и популяризира традиционната българската култура и най-старата традиция на местната етнографска група - капанците, за приготвяне на уникалното домашно кисело мляко, популярно с името "капанско кисело мляко" и произвеждано още от миналото по древна семейна рецепта, разказа пред "Хоризонт" Виолета Антонова от отдел "Култура" в Община Разград. Тя допълни, че по време на панаира представители на фирми производители на кисело мляко се срещат и представят разнообразие от домашно приготвени млека.
"По време на базар, който се ситуира в центъра на града, киселото мляко се представя от 7 до 9 шатри всяка година. Публиката има възможност и да дегустира, и да купува млякото, както и различни произведения, приготвени с него - домашни баници, десерти. Това е много стара традиция, която се съхранява в капанското село Гецово. Само там познават технологията за домашното заквасване на млякото", поясни Виолета Антонова.
Специфичния вкус на капанското кисело мляко се получава от местна билка, която расте в региона и така попада в храната на животните, разказа в предаването "Рано в неделя" Надежда Михайлова, която живее в разградското село Гецово. По думите й в миналото, когато са се правили сватбите, от уменията на дамата да подквасва кисело мляко се е преценявало дали тя ще бъде добра стопанка.
"Известни сме с киселото мляко, защото се казва, че в района ни има една специална билка, която кравите я пасат и дава аромат на киселото мляко. Навремето киселото мляко се е подквасвало, като се е слагало в котел и се е наливало от високо. Колкото по-отвисоко се налива киселото мляко, толкова по-гъсто става и по-голям каймак се добива", отбеляза Надежда Михайлова.
Панаирът на киселото мляко и Фестивалът на народните традиции и художествените занаяти продължават 3 дни. Освен млякото, майстори от страната и чужбина демонстрират пред посетителите различни занаяти - рисуване върху стъкло, текстил, керамика, ковано желязо, кожухарство, абаджийство, иконопис. Празниците в Разград са съпътствани и от музикални прояви.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..