Десетки жители в столичния квартал „Лагера“ негодуват срещу желанието на Столичната община да превърне междублоково пространство в място за паркиране.
Повече от 20 години въпросното място е обособено от живеещите там като градинка, където садят борчета (с пресаждане на коледни елхи), правят пясъчник за децата и монтират маса за тенис.
Преди дни обаче багери разкопават тревната площ. Причината: от 2001 година по регулация на мястото трябва да има джобове за безплатно паркиране.
Живущите около градинката се включват в протестна подписка. "Ние се грижим да си направим зеленина и да има чист въздух, поне малко, някъде", обясни пред "Хоризонт" Десислава Брайкова, която е инициатор на подписката.
Хората подозират, че зад действията на общината стоят по-дълбоки мотиви, а именно бъдещо разширяване на зоната за платено паркиране.
"За мен тук има корупционна схема. Това е междублоково пространство. Как междублоково пространство ще се направи на паркинг? Говорим за приоритетите в обществото - кои са по-важни: колите или хората? Зеленината... София бил зелен град. Някога...", коментира един от протестиращите срещу преустройството на градинката в бъдещ паркинг.
Хората, засегнати от промяната, декларират решимостта си да се борят за "последната глътка въздух".
"Заложените бомби преди десетки години - по времето на Софиянски, сега започват да гърмят. Има десетки случаи. Не може изградена зелена площ да се превръща в паркинг", заяви общинският съветник Симеон Славчев от Политическа група 5, който присъства на протестното събрание.
Кметът на Район Красно село Христо Апостолов потвърди пред БНР, че по регулация мястото се води джоб за паркиране на автомобили. "Който е абсолютно безплатен за всички граждани, той се прави за живеещите и не виждам откъде се получава подобен тип спекулации, че ще се прави платен паркинг."
Според районния кмет общинската администрация отдавна е наясно със статута на мястото, но просто сега има финансовата възможност да го преобразува в паркинг. Дървета няма да бъдат закачани за сметка на няколко паркоместа, увери още Апостолов.
Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл.
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..