Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци обновяват градинки в София

7
Снимка: Фейсбук
Млади хора успяха да преобразят 12 градинки в квартал "Изток" и една в "Дружба". Доброволците са осигурили сами парите за ремонта и почистването, а целта им е градинките и детските площадки да станат или да останат места за игри и социални контакти. Инициативата "Бъди обществено полезен" започна на 3 март. Досега в нея са се включили 200 столичани.
 

Идеята за почистването на градинките и детските площадки се родила преди няколко месеца, а на трети март Виктор Райковски и негови приятели дали старт на инициативата с облагородяване на градинка в квартал "Изток".

"Събиране на шумата, на боклуците, изкопаване на част от плочките, които са закрити с пръст. Започнахме да пребоядисваме пейки, катерушки. След това решихме вече, че може да ремонтираме уреди. Поправяме люлки, поправяме разни счупени части. Сега на последната градинка направихме кош, баскетболен, с ново табло. Събираме паднали клони, сменяме дъски. Всичко възможно, което е на детската площадка, го ремонтираме. В момента ни помагат с много неща - боя, дъски, части за катерушки и пейки. Освен това се появиха и компании, които искат да се включат в нашата инициатива. Една софтуерна компания ни дари 1 200 лева безвъзмездно, с които си закупихме някои инструменти - електрожен, шлайф машина", разказа в предаването "Преди всички" Виктор Райковски.

Въпреки финансовата и материална подкрепа обаче доброволците продължават да отделят лични средства за всяка отделна акция.

"Но не е нещо страшно, приемливо е. Например в "Дружба" градинката, която изцяло направихме с наши средства, ни струваше около 200-250 лева. По 5 лева на човек приблизително се получи. Там направихме два големи цветарника с общо около 140 цветя. Подменихме дъски на пейки", допълни Райковски.

С всяка почистена квартална градинка доброволците трупат опит, който използват при следващите си акции.

"Когато се върнем в първите си площадки в момента и видим как сме съчетавали цветовете, ни става смешно, защото е абсолютна какофония. Сега вече се стараем да не създаваме такава комбинация, а всичко да минава плавно и окото да го възприема по-добре."

Снимка: Фейсбук страница на инициативата

"На някои места има много голямо подобрение. На други подобрението е по-малко, но навсякъде се забелязва подобрение. Особено откакто започнахме да пребоядисваме кошчетата в анимационни герои забелязваме, че боклуците извън кошчетата са намалели многократно. Използваме тематично на всяка площадка герой от някое анимационно филмче, които са актуални в момента и правим антиподите - добрия и лошия. Започнахме да правим орнаменти по самите кошчета, с които да подчертаем формите на героя и ни се струва доста интересно както за нас, така и за децата", поясни Виктор Райковски.

Лара Гълъбинова учи от пет години в Англия. Всяко лято тя се връща в България и често се включва в акции по почистване и ремонт на квартални градинки и детски площадки.

"Почти всеки  път, когато имам уикенд, свободен, и съм си в България, се включвам. Научило ме е на труд, защото за пръв път хващам четка и боядисвам и така нататък. Особено децата много се радват. Като видиш радостта в очите, това те зарежда изцяло. За децата градинките са им целият свят и е много важно да имат добри места да си играят, които са здрави и няма да се наранят, също така и да са цветни, за да им радва очите", сподели Лара Гълъбинова. 

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31