Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 39 години от кончината на Владимир Висоцки

Анатоли Петров: Висоцки е извън времето си

Великотърновският журналист е сред най-сериозните изследователи на творчеството му

4
Снимка: Здравка Маслянкова

„България е една от страните, в които творчеството на Владимир Висоцки среща страхотен прием и тук той е оценен още приживе.“ Това каза пред БНР Анатоли Петров, автор на книга за легендата Висоцки. „Той самият казва, че никога не е предполагал, че в друга страна извън Русия може да срещне такъв прием и такова разбиране“, допълни Петров в интервю за предаването "Нощен хоризонт".

На 25 юли се навършват 39 години от кончината на певеца, композитора, поета, режисьора и актьора Владимир Висоцки.

Един от най-задълбочените изследователи на живота и творчеството на бохема бунтар Висоцки е журналистът от Велико Търново Анатоли Петров. Дълги години той е водил лична кореспонденция с майката на Висоцки Нина Максимовна. 

Наскоро Анатоли Петров издаде книгата „Владимир Висоцки в България - Спомени за него“, в която за първи път са публикувани неизвестни до момента снимки, факти и документи, както и интервю, което не вижда бял свят, след като е било прослушано от българските тайни служби.

В средата на 70-те, когато бил ученик и в родния му град Провадия гостувал актьорът от руски произход Владимир Смирнов, Анатоли Петров за първи път чува името на Висоцки. От средата на 80-те обаче датира по-сериозният му интерес към личността му.

„Когато аз го открих като певец, като поет, започнах да навлизам в руския език, за да схвана по-пълно посланията, които той носи в песните си“, спомня си днес Петров.

Тайните служби осуетяват публикуването на уникално интервю с Висоцки

Пред "Хоризонт" той разказа за откриването на ценното 40-минутно интервю – приятелски разговор на Владимир Висоцки с покойния вече журналист Венелин Йотов. това се случва през 1975, когато „Таганка“ и Висоцки гостуват в България, записът е направен в Стара Загора в хотела, в който бил настанен Висоцки.

„Той изпада в много откровения. Това е средата на 70-те години. Казаха ми хора, които се занимават с творчеството на Висоцки, че такива интервюта съществуват не повече от 4-5.“

„Записът е перфектен. Започва с разговор първо за Хамлет, после за неговите песни, за начина, по който пише. Минават на лични теми, включително за Марина Влади. Колкото неофициално, толкова и нецензуриран приятелски разговор.“

На излизане от хотела, Венелин Йотов бил посрещнат от мними „актьори“ – професионални агенти, които настояват да прослушат цялото интервю. 

Майката на Висоцки подарява на Анатоли Петров струни от китарата му

Анатоли Петров е обиколил всички места у нас, до които е имал досег Висоцки. Смята, че спомените до днес са живи, а емоцията – огромна.

В хода на кореспонденцията си с хора от бившия Съветски съюз изпратил писмо на майката на Висоцки Нина Максимовна, която след смъртта му живеела в дома му и запазила всичко автентично, като в музей.

„За моя изненада тя ми отговори и започна една кореспонденция, която продължи доста години. Тя беше прекрасна жена. Започна да ми пише писма за ситуацията тогава в Русия, за разпадането на отношенията между Русия и България, за техните си вътрешни семейни проблеми… Страшно интересни бяха.“

Анатоли Петров се озовал в Москва през 1989, следващата година отишъл отново. „И вече тя ме запозна с цялата среда, цялото обкръжение на Висоцки – не само роднините му, съпругите му, децата му – хората около него, творците, много известни руски имена. И аз попаднах в тая атмосфера. Бях млад – на 24-25 години. За мен беше изключително вълнение да бъда в дома му да бъда на панихидите в негова памет.“ 

Гостуванията на Анатоли Петров при майката на Владимир Висоцки са сред най-вълнуващите му спомени. „Първият беше, когато тя извади от вещите на Висоцки един пакет със струни и ми го подари – струни от неговата китара. Това за мен е огромна, огромна чест. Тогава се радвах като малко дете на този подарък. И въпреки че свиря на китара, никога не съм си позволявал да сложа на моята китара.“

Когато го изпращала, Нина Максимовна му споделила, че го чувства като собствен син. След дълги години отсъствие от Москва, когато отново отишъл, първото нещо било да отиде на гроба й.

Интервю със сина на Висоцки – Никита, директор на Музея на Висоцки, направено по време на това посещение в руската столица, също е включено в книгата на Анатоли Петров.

Благодарение на БНР Висоцки прави едни от най-качествените си записи

България е първата държава извън бившия Съветски съюз, където Висоцки идва с театър „Таганка“ през 1975 година, а на тръгване прави безценни записи на песните си в Българското национално радио. 

„В Първо студио, закарват го там, всичко е подготвено и в продължение на цяла нощ от 11 часа вечерта до 4 часа сутринта Висоцки пее заедно с още двама свои колеги и оставя безценни записи със страхотно качество.“

Според Анатоли Петров, Висоцки не е дисидент и не е от типа на Солженицин и Йосиф Бродски, които могат да творят и в чужбина, и е неразривно свързан с Русия.

Висоцки е такава необикновена личност, че няма как да се определи с  изречение или две, убеден е Анатоли Петров. „Самият жанр, в който той твори – той не е нито поет, нито писател, нито актьор, нито музикант, нито композитор. Той е всичко това в едно. Няма точна дума.“

„Езикът, който той използва, руския език в своите поеми – тръгва от най-просташкия жаргон стига до литературни върхове. Той използва цялото многообразие на руския език. Той е нещо всеобятно, определено извън времето си. Полупризнат-полунепризнат, много от неговите съвременници дори не са усещали мащаба на неговата личност. Затова аз смятам, че Висоцки е извън времето си.“

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00