Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геофизикът проф. Бойко Рангелов: Черно море е пълно със загадки за учените

На дъното на морето има както запазени кораби на хиляди години, така и огромни залежи на газ хидрати - неизползван енергиен източник

10
Снимка: БГНЕС

Колкото повече научаваме за Черно море, толкова повече загадки се появяват. Това каза пред БНР геофизикът от Минно-геоложкия университет проф. Бойко Рангелов.

„Черно море е уникално създание на Земята. Май няма друго такова море с такива свойства“, изтъкна той. Сероводородният слой, простиращ се от около 100-200 метра надолу, до дъното на морето, се превръща в „консервант“ на всякакви археологически находки, посочи проф. Рангелов в предаването „Нощен хоризонт“.

На дъното на морето - кораби и газ хидрати

„Нашите морски археолози откриват кораби на по 4-5 хиляди години, запазени така, както са се потопили по онова време, когато ги е срещнала буря или по някаква друга причина.“

По дъното на Черно море има наличности на огромно количество газ хидрати - неизчерпаем енергиен източник, за който все още липсва технология, която да го прави използваем, посочи проф. Рангелов, който прогнозира, че скоро това може да се промени.

„И се стигне до това, че Черно море е било едно сладководно езеро, което се е наводнило, тоест увеличило е площта си с около една трета, преди около 10-12 хиляди години, когато става пробивът през Босфора и водите на Мраморно и Средиземно море нахлуват в Черно море. И тук се ражда първата грандиозна загадка, върху която учените спорят до ден днешен – дали това е станало бързо, внезапно, колко бързо или напротив – постепенно-постепенно. Американските учени извадиха хипотезата, че това е прототипът на древния потоп, библейски и че е станало доста бързо. След това се намериха данни, че ситуацията се е променяла все пак в рамките на стотина хиляди дни.“

Смята се, че нахлулите солени води са запечатили с горния слой солена вода всички сладководни води и органиката, която се е намирала в тях и по този начин са предизвикали генерирането на сероводорода, унищожил всичко живо и консервирал археологическите паметници.

Археолозите откриват следи от наколни жилища

В момента археолозите намират на дъното на морето колове от наколни жилища, което значи, че хората по онова време са строили жилища на сушата, защото са били заплашени от наводняване, но в никакъв случай не са закопавали тези колове в открито море, допълни геофизикът.

Наскоро проф. Бойко Рангелов е оглавявал вече традиционната лятна практика на студентите, финансирана от Американското геофизично общество. Тазгодишните занимания в района на Ропотамо били насочени основно към геофизиката в археологията. 

Проф. Рангелов потвърди, че интересът на учените към Черно море расте, а с развитието на технологиите възможностите на геофизиката се разширяват значително. Докато преди изследване на полеви обект е отнемало седмици или месеци, сега с помощта на съвременната апаратура в ръцете на студентите, измерването се измерва за ден-два.

„И директно компютърът чертае картата, върху която се вижда има ли нещо под земята, би ли могло да представлява интерес за археолозите или не. Съвременната апаратура е високочувствителна и дава възможност за намирането на игла в купа сено.“

Проф. Рангелов припомни, че българо-английската експедиция от миналата година за картиране на южната част на българския шелф е изследвала динамиката на морето в последните десетина хиляди години и връзката с човешката цивилизация през това време.

Геодинамиката на океаните е в основата на климатичните промени

В големите си дълбини Черно море има водни слоеве, които не са се обменяли вероятно вече няколко десетки хиляди години, отбеляза ученият. „Но по-интересна е тази част от морето, която живее, която диша, която предизвиква всичко това, за което учените днес проявяват грандиозен интерес“, смята проф. Бойко Рангелов.

Геодинамиката на морето е много важна, климатът се определя предимно от водните басейни на Земята, подчерта той. „Всичко това, на което сме свидетели сега – бури, урагани, големи дъждове, градушки, други бедствия – се генерират, се раждат от промени в океаните и моретата.“

Трусовете във водата се наричат моретресения. В българския език нямаме такова разграничение, но някои езици имат, поясни още специалистът.  Трусовете под водата например предизвикват други явления – такъв е случаят с придвижването на огромни подводни свличания по дъното, които след време се издигат над водната повърхност – турбидити.

„Такава е обстановката например на българската база в Антарктида, където основната част от седиментните скали, разкрити там, представляват дънни турбидити още от времето, когато са живели динозаврите, поради което са запазени и различни фосилни останки в тези турбидити, което българските учени откриха.“

Геофизикът даде пример и с вълните цунами, които нарече „най-жертвопредизвикващото явление в писаната история на човечеството“. „Този трус, който стана в района на остров Суматра, предизвика тези огромни вълни с височина 30-40 метра на места, които засегнаха 12 страни и три континента и предизвикаха поражения за над 150 млрд долара.“

Има документирани 27 случая на цунами в Черно море

Проф. Бойко Рангелов изучава вълните цунами в Черно море от 1980 година. Досега в исторически аспект са документирани такива 27 случая, уточни той. „Вълни цунами в Черно море е имало. В някои случаи те са достигали височина 3-4-5 метра и затова има ярки доказателства.“

Най-дълбоките части на Черно море са около 3 хиляди метра под повърхността, или колкото е висок Мусала на сушата, приблизително толкова е дълбоко то.

Проф. Рангелов разказа още, че на попаднала му средновековна карта от 14-15 век  е бил ясно отбелязан остров в морето точно срещу Аладжа манастир, Варненско. Как е изчезнал островът?

„Има различни хипотези. Едни казват – голямо свлачище го е вкарало по-надълбоко в морето. Такова явление има – някъде III век пр.н.е. в района на Каварна. Тогава цялото пристанище на древната гръцка колония Бизоне вследствие на трус, който генерира огромно свлачище (то личи и до ден днешен – хълмът Чиракман е абсолютна илюстрация за това), цялото брегово съоръжение, всички портови съоръжения са потънали на дълбочини до 3-4, на някои места до 7-8 метра и те се виждат и сега – леководолазите влизат навътре и виждат тези древни пристанищни съоръжения.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02