Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тестването на софтуера за грешки е първа стъпка за защита срещу хакери

Ако искате да разберете дали софтуерът, който сте написали, е добър, трябва да го тествате срещу друг софтуер

Снимка: pixabay.com

Качественият софтуер е важен за добрата работа на системите. И специалистите разбират това. През седмицата Софийският университет събра специалисти от няколко държави и студенти, за да обменят опит. И това се случи в контекста на изтеклите данни от НАП. 

Георги учи в София, а Ифан учи в САЩ. Но и от двете страни на океана и двамата са категорични, че тестването на софтуера за грешки, е първата стъпка за защита срещу хакери. Отборите на Георги и Ифан премериха сили в състезанието за откриване на грешки в софтуер, което се проведе по време на международната конференция за сигурността на софтуера в Софийския университет. Отборът на Ифан спечели. Той е първа година в Илинойския институт по технологии и казва, че предизвикателството да откриваш грешки помага за обучението му. 

"Много хора пишат код. А проверката ни помага да видим къде е проблемът. За това беше и състезанието. Писането на код е като да пишете статия. Тя е за хората. Така и при кодът за приложението, с което работите. Но ако не го проверите, то може да бъде неизползваемо, а и става уязвимо за хакери".

Георги, който учи в СУ и поддържа системите му, казва същото. Този път отборът му не успя да завоюва място в състезанието. Георги продължава да се бори със съмненията в професията му. Особено след като се оказа, че хакер е източил данните на над пет милиона българи от НАП.

Барбара Гутман работи в основания преди 118 години американски Институт по стандартите и технологиите. Тя отговаря за проекти, свързани с компютърната криминалистика и проверка на качеството на софтуера. За БНР тя сподели: 

"Разработваме правилата за това как да се тестват софтуери. Ние няма как да тестваме самите системи, защото те са твърде много. Но целта на нашата работа е да се уверим, че тези които тестват софтуера, си вършат много добре работата. Ще ви дам интересен пример - в криминалистика ние разполагаме с библиотека от софтуер. Публикуваме информацията за този софтуер и той може да бъде ползван от хората, които се занимават с киберпрестъпленията, дори и от приходните ни органи в САЩ, които са в борда на управление на този проект. Но присъствието на подобни библиотеки със тестов софтуер е важно. И има смисъл да бъдат създадени веднъж, защото са изключително скъпи за създаване". 

Барбара Гутман е проявила интерес и към проблема с изтичането на данни от НАП. От думите ѝ се разбра, че при идеалната ситуация още на ниво разработка на системите, тяхното тестване чрез разработени инструменти, е можело да предотврати българската ситуация. 

"Последното което успях да прочета е, че това е SQL-инжекция. Знаете - техника за инжектиране на код, която може да унищожи вашата база данни. Тоест хората биха си помислили, че това са данни, но всъщност са маскирани като зловреден код. Това е много честа софтуерна грешка. Но в нашия набор от софтуер, който трябва да бъде проверяван, имаме много примери с такива за SQL-инжекции. И ако някой иска да тества софтуер или инструмент в подобна среда, трябва да са сигурни, че техният тестов инструмент би открил подобна грешка. Аз не знам каква е конкретната ситуация с вашата кражба, но ако примерно е открадната чрез уебсайт, хората, които са писали кода за този уеб сайт е трябвало да тестват кода, за да се засече евентуалната слабост. Ако искате да разберете дали софтуерът, който сте написали, е добър, трябва да го тествате срещу друг софтуер. Трябва да сте сигурни, че и това, което сте написали, би открило тези проблеми.  Затова и нашата агенция, моята лаборатория, създават тези тестови софтуери, за да цялата общност, създаваща софтуер, да е сигурна, че техните продукти са по-добри. А това би било полезно и за техните клиенти, като в случая - вашата приходна агенция. Предполагам, че във вашия случай правителството прави анализи, за да разберат къде са проблемите. Ако е била SQL инжекция, каква е била точно? Може да е в резултат на много комбинации от бъгове в системата или някой просто е станал жертва на фишинг. (опит за придобиване на чувствителна информация чрез създаването на копие на съществуваща уеб страница. След това с мейли се пренасочва комуникацията към фалшивия уебсайт). Или примерно, ако някой е станал жертва на фишинг, защо многото нива на защита не са сработили. Може би става въпрос и за вътрешен човек?! Надяваме се, че след като направят тези свои проучвания, ще бъдат направени и необходимите поуки. Винаги се надяваме както правителства, така и компаниите да са сигурни в софтуера. По принцип, когато се получат проблеми, е добре да се говори, защото по този начин можем да предотвратим други хора да станат жертва на подобна ситуация. Знаете, че обикновено последиците са по-големи".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ТЕЦ "Бобов дол" е спрял работа за две денонощия

ТЕЦ "Бобов дол" спря работа за две денонощия - от петък вечерта, а от тази сутрин работи, каза за БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Чавдар Стойнев. Пътуващи по направлението Кюстендил-Дупница сигнализираха за запрашеност в района на централата. Няма такъв проблем, коментира по този повод инж. Стойнев. От ръководството на..

публикувано на 07.07.25 в 11:04

Пловдивският общински съветник Николай Гюров напуска ПП

Пловдивският общински съветник Николай Гюров напусна "Продължаваме промяната", но остава в местния парламент като независим съветник. Това съобщи самият той. Гюров посочи, че решението е взето след дълго обмисляне, а мотивът му е, че не може да бъде част от нещо, в което вече не вярва.  Освен това по думите му партията се превръща точно в това,..

публикувано на 07.07.25 в 10:54

Разраства се скандалът с източване на евросубсидии в Гърция

В Гърция се разраства скандалът с източване на европейски субсидии. Вече започна и разследване за пране на пари на висши държавни служители. Гръцката служба за борба с прането на пари започва от днес разширено разследване за скандала с източване на средства от европейски субсидии. Искат оставката на гръцкото правителство след разкритата..

публикувано на 07.07.25 в 10:46
Роман Старовойт

Путин уволни министъра на транспорта

Руският министър на транспорта Роман Старовойт е уволнен с указ на президента Владимир Путин, съобщават медиите в Москва. "Да бъде освободен Роман Владимирович Старовойт от поста министър на транспорта на Руската федерация", се казва в документа, подписан от държавния глава. Мотиви не се посочват, а указът влиза в сила от днес. Старовойт..

публикувано на 07.07.25 в 10:36
Премиерът на Словения Роберт Голоб

Словенският премиер понесе неочакван удар, партии от коалицията обединиха сили с опозицията

Премиерът на Словения Роберт Голоб понесе неочакван удар в парламента, след като двете по-малки партии от управляващата коалиция обединиха сили с консервативната опозиция и подкрепиха предложението за консултативен референдум по въпроса за увеличаване на разходите за отбрана, съобщава информационният сайт "Словения таймс". Предложението за..

публикувано на 07.07.25 в 10:28
Нийлс Фулсанг

Евродепутатът Нийлс Фулсанг: Ако иска напредък по пътя към ЕС, РСМ да се вслуша в България

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Нийлс Фулсанг определя очакваното утре решение на Европарламента и Съвета на ЕС България да се присъедини към еврозоната от 1 януари като  знак, че тя е осъществила цялостен напредък и има силна икономика. Дания пое ротационното председателство на ЕС миналата седмица. В интервю за..

публикувано на 07.07.25 в 10:24

Може ли Законопроектът за агрохранителната верига да доведе до по-високи цени?

Ако НС приеме Законопроекта за агрохранителната верига, това ще направи България една икономически несигурна среда.  Такова притеснение изрази пред БНР Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки". До края на общественото му обсъждане остава точно една седмица. Министерството на земеделието разчита, че чрез този..

публикувано на 07.07.25 в 10:20