Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данита Заричинова, Сдружение "За Земята":

Малките фестивали прилагат по-устойчиви модели за намаляване на отпадъците

През социалните мрежи може да се оказва натиск върху организаторите на събития

Отпадъците, оставащи след събития с участието на много хора могат да се намалят, смятат от екосдружение "За земята"
Снимка: БГНЕС

Екосдружение „За Земята“ и „Грийнпийс България“ създадоха Наръчник за фестивали без отпадък. Той съдържа няколко лесни съвета как организаторите на всякакви събития с много хора да намалят отпадъците си, най-вече пластмасата за еднократна употреба.

„Най-големият отпадък, който се генерира, това са пластмасовите чаши, а това много лесно може да се спре като се ползват чаши на депозит. Това означава когато в началото на фестивала отидеш да си вземеш първата напитка, да си вземеш чаша срещу определена сума. Когато вече приключи фестивалът и връщаш чашата, ти се връщат тези пари“, обясни Данита Заричинова от „За Земята“ пред БНР.

Така се ползват чаши за многократна употреба и няма изхвърляне, казват еколозите.

Има добри практики, които си пробиват път, смята Данита Заричинова.

Предстои на Фестивала на хвърчилата да бъде използвана тъкмо депозитната система. „За съжаление големите фестивали не предлагат такава система, по-скоро по-малките фестивали, които са всъщност доста по-ангажирани за опазване на околната среда и с едно по-устойчиво ангажиране“, коментира Данита Заричинова.

Тя смята, че разделното събиране на отпадъци на фестивали е реалистично, защото на фестивалите се генерира хомогенен отпадък, който може да се рециклира, а хранителните отпадъци могат да се отделят в компостери.

„Правило ми е впечатление, че на музикални фестивали музикантите, които са на сцената, отправят призив към гостите да изхвърлят разделно отпадъците. Наистина е много силно твоят любимец да те подсети, че трябва да се замислиш как да изхвърляш боклука.“

В предаването "Закуска на тревата" Заричинова даде пример с фестивали, които са помислили и за вида на тоалетните.  „Да бъдат компостни, а не химически – това също е важна част от един устойчив фестивал. Също така например гривните да не са онези пластмасови гривни, които всеки изхвърля след като приключи фестивалът, а да са направени от текстил, които дори остават като спомен от фестивала.“

Според Данита Заричинова големите производители на бира са главните действащи лица, от които зависи въвеждането на системи за по-малко отпадъци.

Тя е на мнение, че всеки може да даде личен пример, като си носи своя чаша на подобни събития, а през социалните мрежи може да се засили натискът върху организаторите на фестивали за по-щадящо отношение към околната среда. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30