Елитни наши алпинисти заминаха в петък, 26 юли, за Каракорум, Пакистан. Николай Петков, Дойчин Боянов, Руслан Вакрилов и Венцислав Костов вече са в Скарду и в понеделник потеглят към долината Чаракуза, в района Машербрум. Там те ще се опитат да прокарат нов маршрут по някой от върховете. Първата цел е връх Найсър Брак (5200 м), който има едва десетина изкачвания. Той е с формата на пирамида, с почти отвесни скални стени, което го прави изключително сложен технически.
Очаквайте подробности.
Най-близките на разстояние хора до четиримата българи ще бъдат на няколкостотин километра - 7 руски алпинисти, които действат в момента в долината Хане. На 23 юли те изкачиха девствения връх Хашо 2 (5450 м), а в момента изчакват подходящо време за кулата Тангра. Долината Хане беше обстойно изследвана през 2011 и 2012 г. от Николай Петков, Дойчин Боянов, Михаил Михайлов и Тервел Керелов, които направиха там редица изкачвания.
На 25 юли Стефан Стефанов стана вторият българин, стъпил на К2 (първият е Боян Петров, през 2014 г.) В състава на комерсиална експедиция столичният адвокат и още няколко десетки души атакуваха на 18 юли, но на 8200 м височина се наложи да прекратят опита заради дълбок сняг, лавинна опасност и липсата на фиксирани парапети до върха. Последва завръщане в Базов лагер 3-дневна почивка там и втора атака. Преди нея, обаче, от общо 120 желаещите да тестват отново късмета и силите си останаха 19. На 22 юли те потеглиха нагоре - въжета вече имаше, а и вятърът беше издухал дълбокия сняг. Така търпението им беше възнаградено и в 2:27 минути българско време на 25 юли получих съобщение от Стефан, че е на върха. По-късно, в разговор от Базов лагер той опердели атаката като много тежка. Това е така, защото дори и с помощта на личен шерп и кислород, К2 неслучайно е определян като най-трудния осемхилядник, тъй като до него няма технически лесен маршрут.
С успеха си Стефанов стана първият българин, изкачил трите най-високи върха на планетата, след като по-рано тази година се справи с третия по височина - Канчендзьонга, а миналата изкачи и първенеца Еверест.
Ден по-рано, на 24 юли до върха се добраха шерпите, които фиксираха парапетите за своите клиенти, и Нирмал Пурджа - бившият британски командос, който има за цел да изкачи 14-те осемхилядника за едва 7 месеца. След като се справи с К2 и си изсуши дрехите, Нимс веднага се отправи към Броуд Пик и го изкачи два дни по-късно, на 26 юли. Така до завършването на проекта му остават 3 върха, с които 35-годишният непалец смята да се справи наесен. Трябва да се отбележи, че освен топ формата, в която той очевидно е, важни фактори за успехите му са допълнителният кислород и екипът от шерпи, които са с него.
На К2 имаше и безкислородни изкачвания през изминалите дни - разбира се, по опънати предварително от шерпите парапети. В тази графа имената си записаха американецът Ейдриан Болинджър, еквадорката Карла Перес (която тази година изкачи и Еверест) и четирима клиенти на SST - Дейвид Роуски от САЩ, австриецът Йохан Венцел, германката Аня Карена Бланча и бразилецът Мозес Фиамончини, който в началото на месеца изкачи без допълнителен кислород и Нанга Парбат.
Четиримата български алпинисти, които ще направят опит на седемхилядника Хан Тенгри (7010 м) в планината Тяншан, вече са в Базов лагер. Тримата от рода Вътеви - Григор, Жекои Стефан, и приятелката на Григор - Пламена Петрова, отпътуваха от България на 22 юли.
Трудно може човек да проследи спасителните акции, в които руснакът, добил полско гражданство Денис Урубко участва седмично. Това - в кръга на шегата, разбира се, но да се опитаме:
На 22 юли хеликоптер на пакистанската армия евакуира Франческо Касардо от склоновете на Гашербрум 7 (6955 м). Ден по-рано Денис Урубко и Дон Бауи достигнаха пострадалия Касардо и заедно с поляците Ярослав Зданович и Януш Адамски го свалиха до Лагер 1 (6200 м). Франческо Касардо и Кала Чименти имаха намерение да се спуснат със ски от Гашербрум 7, но претърпяха инцидент на височина 6324 м, при който Касардо счупи бедрена кост и получи гръбначна травма.
Всичко това се случи едва около 2 денонощия, след като (на 18 юли) Урубко изкачи Гашербрум 2 по нормалния път - като аклиматизация за планираното от него изкачване на същия връх, но по нов маршрут (партньорката му Мария Кардел вероятно ще се прости с тази мечта, заради сериозна травма още по време на трека до Базов лагер).
След като помогна на италианците, Урубко срещна по ледника на Гашербрум двама бедстващи латвийци, единият от които с признаци на белодробен оток. Заедно с каталунеца Сержи Минготе, Урубко помогна на двойката да слезе до до Базов лагер. А 24 часа по-късно, на същия ледник се притече на помощ на изпаднал в беда пакистанец.
80-годишният испанец Карлос Сория е в Памир, където ще направи опит на изкачи връх Ленин (7134 м) като аклиматизация за осемхилядника Дхаулагири (8167 м). Сория ще се отправи наесен към Дхаулагири за 10-и опит на този връх. Испанецът се стреми към Хималайската корона и до момента е изкачил 12 от 14-те най-високи върха на планетата. Първия си осемхилядник изкачва на 51-годишна възраст, а също така държи възрастовите рекорди на 7 от останалите.
Утре Кирил Николов-Дизела ще бяга в състезанието в Комапедроса, Андора - 10-и кръг от Световните серии по скайрънинг. 661 състезатели от 28 държави ще мерят сили по 21-километровото трасе с 2300 метра положителна денивелация. Това е най-късото, но и най-стръмно трасе от състезанията в Световните серии.
В предишния кръг страната ни беше представена от Антония Григорова. В провелия се в края на миналата седмица Royal Ultra Sky Мarаthon, в Гранд Парадизо, Италия Тони записа най-доброто си лично постижение в Световните серии този сезон. Българката финишира четвърта след изключително тежка битка с другите участнички по 55-километровото трасе (с 4200 м Д+). С време 8:48:38 Тони се класира за финалния скай мастърс в Ливиньо.
Пирин Галов и Анета Ралчева финишираха ултрамаратона на Андора пети при смесените отбори и 16-и в генералното класиране. Двамата планински бегачи бягаха с кауза по трасето, дълго 233 км, с 20 000 метра положителна денивелация. Целта им, освен чисто спортна, беше също да съберат пари, с които да помогнат на дете, преодоляло левкемия, да лети със самолет и да посети Париж.
Избирателната активност ще има решаващо значение за изхода от изборите в САЩ. Всеки глас има значение - това за този вот е най-важното! Това каза пред БНР Невена Мандаджиева, политолог и познавач на политиката на САЩ. Надпревара в САЩ, в която Харис и Тръмп се борят за всеки един глас Иван Анчев: При Харис - още от същото, при Тръмп..
Словашкият алпинист Ондрей (Ондра) Усерка (Ondrej Huserka) загина след премиерно изкачване на огромната Източна стена (2500 м) на седемхилядника Langtang Lirung (7234 м) в Хималаите. Изкачването е осъществено на 30 октомври след 5 бивака, в свръзка с известния чешки алпинист Марек Холечек. На 31 октомври, на слизане, Ондра пада в ледена..
Единствената по рода си класация за професионална народна музика "Надпяване" вече може да слушате и по двете големи програми на Българското национално радио – "Хоризонт" и "Христо Ботев". През месец ноември представяме изпълненията на победителите в класацията за 2024 година, а през месец декември нашите слушатели ще имат възможност да изберат и..
Рубриката от 03.11.24 година. Повече чуйте в звуковия файл.
В годината, в която се навършват 40 години от българската национална експедиция до Еверест, определена в онези времена за „най-значимото спортно събитие на ХХ в. “, един от участниците – Николай Петков, издаде нова книга, посветена на нея. Първият запис на тези спомени е написаната веднага след експедицията негова книга „От Матерхорн до..
Никола Калистрин и Верадина Начева победиха в пилотното издание на състезанието "Вертикален Руй" - планинско бягане в дисциплината "вертикален километър" и изкачване на връх Руй, със старт от село Зелениград, община Трън. Трасето беше 4 км дълго, с 930 м положителна денивелация. Калистрин го измина за 37:58 минути, а Верадина - за 52:54. Организатор -..
Чуйте кое е изречението - победител за месец октомври, както и новите предложения за седмицата в рубриката " Законите на Мърфи". Водещ - Даниела Якова.
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..