Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската картографска асоциация обучава деца от училищата по изкуства

Професор Теменужка Бандрова
Снимка: Радостина Билярска
Рада Скумова спечели първо място с рисунката си „Създаване на светове" на Международната изложба за детска карта на света в Токио, Япония. Конкурсът се проведе от 15 до 20 юли 2019 година. 15-годишната Рада Скумова е ученичка в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. Рисунката на Рада бе сред шестте избрани, които лично бяха представени на принца и принцесата на Япония. 

„В този конкурс участват от 150 до 250 рисунки на деца от цяла България. От нашите участия имаме почти от всяка конференция награда на българско дете. Толкова са ни талантливи децата, че няма как да не ни дадат, въпреки, че конкуренцията е огромна. Там отиват рисунки от между 30 и 40 държави - по 6 рисунки от всяка държава", обясни пред БНР проф. Теменужка Бандрова, ръководител на Лабораторията по картография в Университета по архитектура, строителство и геодезия и председател на Управителния съвет на българската картографска асоциация.

Тази година рисунката на Рада е спечелила безапелационно с много първи гласове в трета възрастова група, уточни проф. Бандрова. "Ние досега в тази възрастова група не сме имали награда. Винаги сме печелили в първите групи или при най-малките: до 6 години или до 6-8. Рядко между 9 и 12 и сега за първи път при най-големите деца."

Детското състезание се провежда от 20 години. Българската картографска асоциация организира обучения на децата от училищата с изучаване на изобразително изкуство

„Имаме специален контейнер с пясък, върху който проектираме реална физическа повърхнина и имитираме валежи, които могат да предизвикат наводнения. Изключително интересно за децата - този комплексен уред. Правим с тях различни експерименти от гледна точка на отговор по въпросници и обменяме информация какво те знаят и с какво ние можем да им бъдем полезни, ако се случи например някакво бедствие.“

Българската картографска асоциация е създадена през 2011 година. „Всеки човек работи с карти, всеки човек обича картите и ние трябва да работим за това да представяме качествен продукт на нашия пазар. Опитваме се да го правим и си мисля, че за това ни оценяват и в чужбина“, посочи Теменужка Бандрова в предаването "Закуска на тревата".Пясък, върху който с учебна цел се създава потенциална бедствена ситуация

Най-старата карта в България е създадена през 1643 година.

"Ще започна от 1643 година с картата на Петър Богдан. Това е първото известно картографско произведение, изработено от българин. След това 1836 година, мисля че всеки е запознат със създадения първи български глобус от Неофит Рилски, който се пази в Рилския манастир. Всеки може да го види. Александър Хаджи Росет през 1843 година издава в Страсбург карта на сегашна България - Тракия и Македония и на прилежащите й територии", разказа Бандрова.

Председателят на Българската Картографска асоциация проф. Теменужка Бандрова бе избрана за вицепрезидент на Международната картографска асоциация (МКА), като получи най-много гласове измежду всички кандидати. Изборът се проведе по време на 18-тата Генерална асамблея на асоциацията на 20 юли 2019 г. в Токио. Мандатът е четиригодишен. 

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56