Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хамакът - какво трябва да знаем за него

Люлеенето с хамаци помага на деца с хиперактивност

Краткотрайна почивка на хамаци в градските пространства е все по-често срещана гледка
Снимка: БГНЕС

На къмпинг на морето, на планина, в градината на двора, в градските паркове или на музикални фестивали - все по-често можем да видим хора, които са се отпуснали удобно в своя хамак с любима книга или напитка в ръка. Хамаците стават все по-популярни, а на пазара се предлагат най-различни модели - от класическия плетен мексикански хамак - мрежа, през платнени, до специални изкуствени материи, с рейки или без - в най-различни цветове или с джобове за бутилка отстрани.

Какъвто и вид да изберете, сигурното е, че висящото легло създава уют и в него можете да си починете комфортно.

В мързеливите летни следобеди десетки шарени хамаци се полюшват отегчено между дърветата в столичния Южен парк, а около тях тичат деца и кучета.

"Почти всеки ден, когато може да се организираме и като цяло си почиваме и правим каквото искаме и обсъждаме всякакви неща, защото сме цяла компания", споделят любители на отмората в хамак.

"Можеш да си легнеш, без да ти се схваща кръста. По-удобно е от пейка. Можеш да си го сложиш в раницата, да го сложиш навсякъде където има дървета", казват те. И допълват:

"Хамакът ти дава малко повече свобода. Чувстваш се лек, чувстваш се свободен, докато на пейката много бързо се схващаш."

"Можеш да се люлееш повече, може да си играеш на хамака също, не само да лежиш и да падаш от хамака..."

А за да не паднете от хамака трябва да знаете някои основни правила при избора на хамак, както и за окачването му. 

"Може би най-важното е да се фокусира върху това какъв тип хамак иска, защото наистина има много различни видове. Има класически хамак, хамак с рейки. Те дават различен комфорт. Класическият хамак е един от най-удобните. Така че определено го препоръчвам", съветва Руслана Боева от специализиран онлайн магазин за хамаци.

Почивката в хамак изглежда като най-простото нещо, но оказва се, има правила, които е добре да спазваме, за да избегнем болката в гърба, посочва още Руслана Боева.

"За различните хамаци е различно. При класическият хамак трябва да се заеме тази стойка по диагонал под 30 градуса или 45, зависи. Тук вече всеки човек ще намери най-удобната позиция за себе си и е много голяма грешка на хората, които за първи път ползват хамаци, че лягат по оста на хамака, говорим за класическия хамак. Ако се легне по оста на хамака, тъй като той се закача доста отпуснат, той образува една торба, формата на банан заема. Ако се легне по оста, това означава едно непрекъснато напрежение, натиск върху гръбнака, което е супер неприятно, затова избягваме това напрежение като легнем под 30 или съответно 45 градуса, т.е по диагонал. Самите южноамериканци, тази култура идва от там, те лежат само така в хамака. В никакъв случай при класическия хамак не се ляга по дължината на хамака. За разлика от позицията на тялото в хамака с рейки. Там пък задължително се ляга по оста на хамака, защото трябва да се избегне това люлеене."

Освен че са приятни, люлеенето и дрямката в хамака влияят благотворно на здравето. Учени от университета в Женева са установили, че хората, които се люлеят настрани, заспиват по-бързо, а сънят е по-възстановяващ.

"Наистина има докзателство, че това леко полюшване кара хората да заспиват много по-бързо и сънят в хамака е много по-здрав. Реално човек се събужда много по-отпочинал. Терапия с хамаци се използва при деца с хиперактивност. Смята се, че в ранна детска възраст люлеенето в хамака може да доведе до повишаване на концентрацията, съответно повишаване на резултатите в училище, всичко, което е свързано с четене, писане, въобще всичко, което е свързано с концентрацията. Много лекари препоръчват децата да израснат с хамаци", подчертава Боева.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17