Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хамакът - какво трябва да знаем за него

Люлеенето с хамаци помага на деца с хиперактивност

Краткотрайна почивка на хамаци в градските пространства е все по-често срещана гледка
Снимка: БГНЕС

На къмпинг на морето, на планина, в градината на двора, в градските паркове или на музикални фестивали - все по-често можем да видим хора, които са се отпуснали удобно в своя хамак с любима книга или напитка в ръка. Хамаците стават все по-популярни, а на пазара се предлагат най-различни модели - от класическия плетен мексикански хамак - мрежа, през платнени, до специални изкуствени материи, с рейки или без - в най-различни цветове или с джобове за бутилка отстрани.

Какъвто и вид да изберете, сигурното е, че висящото легло създава уют и в него можете да си починете комфортно.

В мързеливите летни следобеди десетки шарени хамаци се полюшват отегчено между дърветата в столичния Южен парк, а около тях тичат деца и кучета.

"Почти всеки ден, когато може да се организираме и като цяло си почиваме и правим каквото искаме и обсъждаме всякакви неща, защото сме цяла компания", споделят любители на отмората в хамак.

"Можеш да си легнеш, без да ти се схваща кръста. По-удобно е от пейка. Можеш да си го сложиш в раницата, да го сложиш навсякъде където има дървета", казват те. И допълват:

"Хамакът ти дава малко повече свобода. Чувстваш се лек, чувстваш се свободен, докато на пейката много бързо се схващаш."

"Можеш да се люлееш повече, може да си играеш на хамака също, не само да лежиш и да падаш от хамака..."

А за да не паднете от хамака трябва да знаете някои основни правила при избора на хамак, както и за окачването му. 

"Може би най-важното е да се фокусира върху това какъв тип хамак иска, защото наистина има много различни видове. Има класически хамак, хамак с рейки. Те дават различен комфорт. Класическият хамак е един от най-удобните. Така че определено го препоръчвам", съветва Руслана Боева от специализиран онлайн магазин за хамаци.

Почивката в хамак изглежда като най-простото нещо, но оказва се, има правила, които е добре да спазваме, за да избегнем болката в гърба, посочва още Руслана Боева.

"За различните хамаци е различно. При класическият хамак трябва да се заеме тази стойка по диагонал под 30 градуса или 45, зависи. Тук вече всеки човек ще намери най-удобната позиция за себе си и е много голяма грешка на хората, които за първи път ползват хамаци, че лягат по оста на хамака, говорим за класическия хамак. Ако се легне по оста на хамака, тъй като той се закача доста отпуснат, той образува една торба, формата на банан заема. Ако се легне по оста, това означава едно непрекъснато напрежение, натиск върху гръбнака, което е супер неприятно, затова избягваме това напрежение като легнем под 30 или съответно 45 градуса, т.е по диагонал. Самите южноамериканци, тази култура идва от там, те лежат само така в хамака. В никакъв случай при класическия хамак не се ляга по дължината на хамака. За разлика от позицията на тялото в хамака с рейки. Там пък задължително се ляга по оста на хамака, защото трябва да се избегне това люлеене."

Освен че са приятни, люлеенето и дрямката в хамака влияят благотворно на здравето. Учени от университета в Женева са установили, че хората, които се люлеят настрани, заспиват по-бързо, а сънят е по-възстановяващ.

"Наистина има докзателство, че това леко полюшване кара хората да заспиват много по-бързо и сънят в хамака е много по-здрав. Реално човек се събужда много по-отпочинал. Терапия с хамаци се използва при деца с хиперактивност. Смята се, че в ранна детска възраст люлеенето в хамака може да доведе до повишаване на концентрацията, съответно повишаване на резултатите в училище, всичко, което е свързано с четене, писане, въобще всичко, което е свързано с концентрацията. Много лекари препоръчват децата да израснат с хамаци", подчертава Боева.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49