През последните сезони Варненската опера дава силна заявка за лидерство в областта на мюзикъла. Няма да забравя премиерата през 2016 г. на мюзикъла „Граф Монте Кристо” на Ив Деска! Тогава композиторът лично изрази пред микрофона на предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива” възхищението си от постановката на Петко Бонев и изпълнението на артистите от Варненската опера. След премиерата на „Опера в Летния театър” трупата гастролира със заглавието на още няколко сцени. А към него се добави цяла успешна поредица нови спектакли.
Тръгнах към премиерата на мюзикъла „Чикаго” на Джон Кандър в Летния театър във Варна с очакването, че ще преценявам спектакъла и ще го сравнявам и с постановката в НМТ „Стефан Македонски”, и с филма мюзикъл с участието на Катрин Зита Джоунс и Рене Зелуегър. Но още с появата на Десислава Николова /запомнете това име!/ и с първата й песен в ролята на Велма Кели просто бях завладяна от вокално-артистичното й изпълнение. А след това и от артистичното присъствие на Мариан Бачев като адвоката Били Флин. Макар да не е майстор певец, а чудесен артист, от него струи харизма, той държи и владее вниманието на публиката, а тъкмо това се случва и в най-популярните съвременни филми мюзикъли, нали? Смеех се на диалога в сполучливия превод заедно с публиката около мен и наистина се почувствах забавлявана с добър прочит на една страхотна творба. Оценявам и динамичната постановка на Борис Панкин, и хореографията на Анастасия Неделчева, и костюмите на Анна Мария Токаджиева.
В звуковия файл чуйте още за спектакъла на мюзикъла „Чикаго” в разговора с директорката на Варненската опера Даниела Димова.
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до..