До края на септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде посетена изложба, която представя акварелна живопис от Богомир Лазов. Той е част от кюстендилската художествена школа. В изложбата "Богомир Лазов (1906 - 1969) и българският акварел" са включени и картини на други художници.
Акварелите от 1930-а до 60-те години на XX век са уловили основно пейзажи от красивия Кюстендилски край. Картините са от колекциите на художествените галерии в Кюстендил и Самоков, както и от фондовете на Националната галерия.
Колекционерът Януш Донев е събирал картините на Лазов три години. „Внучката на художника живее и работи в Плевен и се оказа, че даже работи при мен. Един път донесе няколко картини, аз купих от нея, харесаха ми“, разказа той пред „Хоризонт“.
Януш Донев определя Богомир Лазов като „много рядък автор“. „Няма го, както се казва, на пазара на изобразителното изкуство, понеже е починал много рано. Бил е учител. Той започва да прави изложби в Кюстендил след 1960 година. Аз притежавам творчеството, което е много ранно. Тогава не е имало такъв пазар на изобразително изкуство.“
Картините на Богомир Лазов се експонират с помощта на нова технология – видеомапинг, която позволява позиционирането на светлина с много голяма прецизност чрез софтуер, който насочва сноп светлина.
„В момента ние само ги осветяваме, но това предразполага към много по-дълбоко заиграване с пространството“, пояснява Марио от екипа, осъществил изложбата.
Акварелът разчита много на светлината, потвърждава кураторът Иво Милев.
„Неговата основа е бяла хартия. Той е трансперентна боя и при него основното е прозирането на бялото през боята, през тънкия трансперентен слой боя. Затова е добре да бъде експониран по този начин, в подобна среда. Изпъква цялата ефирност, нежност на тази техника.“
Тази светлина е щадяща, допълва Иво Милев и напомня, че акварел се излага трудно, при определени светлинни условия.
Богомир Лазов е израснал в много благоприятна среда – Владимир Димитров-Майстора, Стоян Венев, Борис Елисеев, Кирил Цонев: емблематични имена за българското изобразително изкуство от 30-те години.
Изложбата може да се види до края на септември.
Още информация за творчеството на Богомир Лазов ще откриете в звуковия файл.
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..