Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акварелни пейзажи на Богомир Лазов в "Квадрат 500"

3
Снимка: "Квадрат 500"

До края на септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде посетена изложба, която представя акварелна живопис от Богомир Лазов. Той е част от кюстендилската художествена школа. В изложбата "Богомир Лазов (1906 - 1969) и българският акварел" са включени и картини на други художници.

Акварелите от 1930-а до 60-те години на XX век са уловили основно пейзажи от красивия Кюстендилски край. Картините са от колекциите на художествените галерии в Кюстендил и Самоков, както и от фондовете на Националната галерия.

Колекционерът Януш Донев е събирал картините на Лазов три години. „Внучката на художника живее и работи в Плевен и се оказа, че даже работи при мен. Един път донесе няколко картини, аз купих от нея, харесаха ми“, разказа той пред „Хоризонт“.

Януш Донев определя Богомир Лазов като „много рядък автор“. „Няма го, както се казва, на пазара на изобразителното изкуство, понеже е починал много рано. Бил е учител. Той започва да прави изложби в Кюстендил след 1960 година. Аз притежавам творчеството, което е много ранно. Тогава не е имало такъв пазар на изобразително изкуство.“

Картините на Богомир Лазов се експонират с помощта на нова технология – видеомапинг, която позволява позиционирането на светлина с много голяма прецизност чрез софтуер, който насочва сноп светлина.

„В момента ние само ги осветяваме, но това предразполага към много по-дълбоко заиграване с пространството“, пояснява Марио от екипа, осъществил изложбата.

Акварелът разчита много на светлината, потвърждава кураторът Иво Милев.

„Неговата основа е бяла хартия. Той е трансперентна боя и при него основното е прозирането на бялото през боята, през тънкия трансперентен слой боя. Затова е добре да бъде експониран по този начин, в подобна среда. Изпъква цялата ефирност, нежност на тази техника.“

Тази светлина е щадяща, допълва Иво Милев и напомня, че акварел се излага трудно, при определени светлинни условия.

Богомир Лазов е израснал в много благоприятна среда – Владимир Димитров-Майстора, Стоян Венев, Борис Елисеев, Кирил Цонев: емблематични имена за българското изобразително изкуство от 30-те години.  

Изложбата може да се види до края на септември.  

Още информация за творчеството на Богомир Лазов ще откриете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47