Американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще наложи нови тарифи на Китай. Мярката се отнася до внос на стойност 300 милиарда долара. Новината идва ден след като приключи поредният кръг от преговори между САЩ и Китай за търговско споразумение.
В Туитър Тръмп обяви, че митата ще засегнат оставащите 300 милиарда долара от стокообмена между двете страни. Другите 250 милиарда долара вече попаднаха под удара на тарифи. Според Тръмп новите мита ще са от 10% и ще влязат в сила от 1 септември.
След неочакваната стъпка на Белия Дом американските пазари регистрираха рязък спад като индексът Дау Джоунс загуби 300 пункта в рамките на минути след новината. Това бе в контраст с оптимистичните показатели в началото на търговията след свалянето на лихвения процент от Федералния резерв в сряда.
Държавният глава настоява, че Китай, а не американските потребители ще са потърпевши от решението му, но някои икономисти заявиха, че стратегията му води до несигурност и обезсърчава инвестициите.
Пред репортери в Белия дом Доналд Тръмп допълни, че може да вдигане допълнително, или пък да понижи тарифите, в зависимост от напредването на търговските преговори с Китай. Той също така отбеляза, че новите мита от 10% ще бъдат въведени за краткосрочен период и че те могат да бъдат отменени поетапно.
Президентът на САЩ обаче подчерта, че в последствие новите мита от 10% за вноса на китайски стоки за 300 млрд. долара могат да бъдат вдигани до 25%, ако се налага.
Освен това американският президент смята, че китайският лидер Си Цзинпин иска да бъде постигнато търговско споразумение, но че той не се придвижва достатъчно бързо в тази посока. Той каза, че ще облага китайските стоки, докато двете страни не успеят да постигнат споразумение и че ако Китай реши да спре да търгува със САЩ, това не би представлявало проблем за него.
Решението за допълнително обмитяване на внасяните в САЩ китайски стоки беше взето, след като търговският представител Робърт Лайтхайзър и министърът на финансите Стивън Мнучин информираха Тръмп за проведените от тях разговори с китайските преговарящи, които се състояха по-рано тази седмица в Шанхай.
"Когато хората ми се прибраха, те казаха: "Ние разговаряхме. Ще имаме още една среща в началото на септември. Аз има казаха: "Това е добре, но докато нямаме споразумение, ние ще ги облагаме с данъци ", посочи Тръмп пред репортерите.
Според източници на Ройтерс, запознати с въпроса, Доналд Тръмп се е разстроил и е написал серията туитови със заплахите за въвеждане на нови мита, малко след като Лайтхайзър и Мнучин са му казали, че Китай не е направил съществена промяна относно позициите си в преговорите.
Говорейки малко по-късно на митинг в Синсинати, след като обяви нови тарифи за Китай, Тръмп заяви, че "САЩ, по дяволите, ще облагат Китай с мита, докато няма сделка". От Националната федерация на търговците на дребно заявиха, цитирани от АП, че наложените мита през изминалата година не са дали резултат и допълнителни мита само ще доведат до застрашаване на американски работни места и ще покачат цената на стоки от ежедневието.Топ демократът в Комисията по финанси към Сената Рон Уайдън коментира, че подкрепя твърди мерки спрямо Пекин, но според него въвеждането на мита показва, че президентът няма стратегия за принуди Китай да играе честно.
Случващото се е поредният пример за ескалиране на напрежението в търговските отношения на САЩ и Китай на фона на преговори, които не дават резултат.
Тръмп обяви, че разговорите продължават, но в същото време обвини Пекин, че не спазва обещанието си да купува повече американски продукти за селското стопанство и че не прави достатъчно да ограничи продажбите на синтетичния опиат фентанил.
Тези негови коментари обаче са в противоречие с информация на Министерството на земеделието на САЩ също от четвъртък, че през седмицата до 25-и юли е имало покупки на американска соя от страна на Китай в размер на 68 хиляди тона.
Това е първата продажба на американска соя на частен китайски купувач, откакто Пекин предложи преди повече от година да отмени наложените 25-процентните мита върху вноса на соя от САЩ.
Малко преди американският президент да обяви намерението си за нови тарифи, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че е обезпокоен от напрежението между двете най-големи световни икономики. Пред репортери той каза, че трябва да „се поучим от уроците от Студената война“.Гутериш коментира, че при сегашните условия вижда възможност да се появят два съревноваващи се блока с противоречащи си геополитически и военни гледни точки. Но допълни, че все още има време да се избегне подобен сценарий.
Панамският канал е и ще продължи да бъде панамски. Така президентът на централноамериканската държава Хосе Раул Молино отвърна лаконично, но твърдо на обявеното от президента на Съединените щати Доналд Тръмп намерение да върне на Вашингтон контрола върху канала. Панама отхвърли претенциите на Доналд Тръмп Тръмп официализира тази заявка в първата..
Български гражданин, който живее в САЩ, е арестуван след двойно убийство в Монтгомъри Каунти, щата Мериленд, недалече от американската столица Вашингтон. Местната полиция в прессъобщение информира, че 25-годишният Калоян Димов Стоев е бил арестуван във връзка с убийства на две различни места. Властите смятат, че убийствата са свързани. Според полицията..
Златният век на Америка започва точно сега, заяви Доналд Тръмп във встъпителната си реч като президент на САЩ: "От този ден нататък нашата страна ще процъфтява и пак ще бъде уважавана по целия свят", заяви той от трибуната в Ротондата на Капитолия - сградата на Конгреса в САЩ. Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и..
Веднага след президентската клетва на Тръмп заваляха блогопожелания към него от различни световни лидери: Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и вицепрезидент на САЩ Завръщането ви в Белия дом ще увеличи неимоверно разходите за отбрана и производството на отбранителни средства, се обърна към Тръмп генералният секретар на НАТО..
Речта на Тръмп беше вдъхновяваща и с много обещания. Това каза пред БНР п роф. Асен Асенов, преподавател по икономика в Американския университет във Вашингтон. "Първото нещо, което аз лично очаквам от втория мандат на Тръмп, е да се направят промени и американската икономика да продължи да има своята роля в света. Това е голямото..
Обединението на лявото пространство трябва да продължи и в бъдеще и аз ще работя за този дългосрочен проект, ако бъда избран за лидер на БСП, заяви Кристиан Вигенин, който в момента е заместник-председател на социалистическата партия. Кристиан Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП "Моята амбиция в тази кампания е да видим кои са..
България прави необходимия напредък към приемане на еврото според представителите на европейските институции, с които се срещна министърът на финансите Теменужка Петкова. Това е изводът в съобщението от ресорното министерство, което разпространи и снимка на Петкова с еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис, гуверньора на ЕЦБ Кристин..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..