Остров Сокотра е част от Йемен, където се преплитат интересите на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Войната там продължава от 2015 година насам и макар на острова да не е имало размирици, конфликтът го е направил още по-трудно достъпен и изолиран, превръщайки го в невидим остров и своеобразна капсула на времето.
На 6 август от 19 часа във „Фотосинтезис арт център" в София фотожурналистът Георги Кожухаров и екскурзоводът и пътешественик Румяна Христова ще представят късометражен документален филм за пътуване до Сокотра.
"Това, което искахме да представим е един малко по-мистериозен поглед над острова. Не е класически документален филм, почти липсва говор", обясни пред "Хоризонт" Румяна Христова. В лентата е включена историята на жена, която се бори да запази земята си, разположена в живописна лагуна, както и образ на човек, който все още живее в пещера. "Един малко по-артистичен поглед сме се опитали да представим. Късометражният филм е черно-бял", допълни тя.
"Островът в момента е със забранен достъп за журналисти. Поради тази причина трябваше да се представим за антрополози, написахме си фалшиви писма от български университет и така тръгнахме за Оман, защото единственият начин в момента да се стигне до Сокотра е с плаване от Оман на нелегален кораб, който плава под индийски флаг - товарен кораб пълен с цимент. И така, с пристанищни агенти се уреждат нещата, къде легално, къде не. Качват те на кораба и след три дни плаване се озовавате на Сокотра", разказа Румяна Христова.
Когато пристигнали близо до острова, прекарали първата нощ на кораба, а след това с рибарска лодка ги стоварили на плажа, където вече ги очаквали саудитски войници, които контролират пристанището, летището и се грижат за сигурността на острова. След проверка на багажа ги допуснали до острова.
Прекарали на Сокотра малко повече от десетина дни. Заснели са прочутите драконови дървета, изобразени и на герба на Сокотра.
"Сокотра наистина е някакво тотално различно късче земя от всичко, което аз съм виждала и вярвам във всичко, което има навсякъде по света. Там природата е ендемична на 70 процента, което значи, че повечето ендемични видове не се срещат никъде другаде. Да, в това число може би най-известни са драконовите дървета, които наистина са са сюреалистична картинка", сподели Христова.
"Ние успяхме да посетим единствената гора от драконови дървета, в света, която изисква един 3-4 часов преход, за да се достигне. В самата гора все още живеят бедуини, които просто се занимават с овцевъдство и живеят в тотална изолация от останалия свят. Гората наистина беше приказна. Дърветата наистина са много, много интересни. Като праисторически гиганти, които за жалост са на изчезване, защото просто няма млади дървета на острова. Причината не е известна. Има различни теории - една от тях е, че заради свръхпопулацията на кози на острова, младите дървета не могат да оцебеят, защото биват изядени. Другата теория - климатичните промени, които неминуемо засягат и острова, особено последните години."
Чуйте повече за Сокотра в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..