„Появата на Слави Трифонов ще бъде помощ от един извънсистемен играч за системните партии. Ролята му е да остане на масата с добри карти, да направи средно голяма партия, от която ще пострадат и ГЕРБ, и БСП, и други партии, но няма да пострадат толкова, колкото, ако него го нямаше. На едни избори, при които твърдите електорати толкова се стопяват, а огромната част от населението не гласува, това е доста по-опасна ситуация, отколкото, ако се появят такива изпускателни клапани като Трифонов, които вдигат избирателната активност и системните партии са доволни“. Това коментира в предаването „Хоризонт за вас“ Веселин Стойнев, зам.-главен редактор на сп. „Икономист“.
Според него тепърва предстои да се видят реакциите на обявеното от Трифонов намерение да създаде партия:
„Това зависи от целта на целия му политически проект. Сега обявената му заявка за партия е тя да стане ракета-носител за местните избори в София за Мая Манолова. Балотажът ѝ е сигурен, победата също, ако реши да се кандидатира все пак. Второто обяснение за мен за появата на Трифонов сега – то е по-логично и по-достоверно, е, че той играе стратегическа роля в услуга на ГЕРБ, да обере протестния задаващ се вот… Важната стратегическа услуга, която би направила появата на партията на Слави Трифонов, е, че протестният вот се канализира в нещо приемливо".
Според журналиста „прекалено много надценяваме Слави Трифонов":
„Той е отдавна очакван да се появи и елементът на изненадата във всяка една стратегическа победа го няма. Освен това той е доста подобен на Борисов като типаж – някакъв мачо, който стои отгоре и пръска своята харизма надолу към населението, и евентуално би могъл да поправи някакви злини. Не съм сигурен, че този филм гражданите искат отново да го гледат. Не вярвам да има голям помитащ потенциал, подобен на този на Симеон Сакскобургготски…“.
Веселин Стойнев коментира и други актуални теми, които показват страната ни като слаба:
„За първи път се сблъскахме с явление, което може би ще стане част от ежедневието ни – киберсигурността, кибертероризма, кибератаки срещу властта. Прокуратурата показа нещо – че едни хора съзнателно се опитват да ударят по държавни институции. От друга страна виждаме държавни институции, които не са достатъчно добре защитени, което не е новина“.
Стойнев посочи и друга демонстрация на бездействие от страна на държавата - проблемът с африканската чума по свинете:
„Отново слаба държава и бездействие“.
Интервюто с Веселин Стойнев можете да чуете в звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...