Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планината Каракорум, описана от адвокатите Димитър Петров и Никола Пенчев

Димитър Петров и Никола Пенчев
Снимка: Личен архив

Димитър Петров и Никола Пенчев са млади адвокати. Преди дни двамата се завърнаха от планината Каракорум, където изкачиха изкачиха връх Кохи Бробър, висок 5907 метра. Цялото пътуване е продължило около две седмици. 

Димитър Петров и Никола Пенчев от няколко години обикалят планините по света. "Миналата година бяхме в Сибир, в планината Алтай. Тази година просто дръпнахме картата, погледът ни - малко на изток и стигнахме до Пакистан и Каракорум", разказаха пътешествениците в предаването "Нощен хоризонт".

"Първоначално искахме да посетим Индия и техните планини, но комуникацията, която водихме с местните гидове, не ни хареса. Цената, която обявиха, също беше доста скъпа и решихме да пробваме в Пакистан, защо пък не. За целта трябваше да си изберем връх под 6 хиляди метра, защото той не изисква допълнително плащане."

По време на изкачването на върха са преминали през ледник. 

"По-ниските върхове в Пакистан предлагат нещо уникално, а това е, общо взето "частна планина", в която ние бяхме напълно сами. Нямаше други експедиции, нямаше други хора в нашия район, т.е. буквално едни шест дни си бяхме аз, Никола, нашият гид, нашият носач и нашият готвач, което звучи малко странно - двама човека експедиция и трима човека антураж, но нямаше абсолютно никакви други хора", описа пътуването Димитър Петров. 

"Ние миналата година бяхме в Алтай по това време отново през юли месец. Дали така се случи като време или по принцип е така, но там условията бяха съпоставими с нашата зима в България. Валеше сняг, беше студено и неприятно, докато в Каракорум имаше моменти, в които е толкова топло, включително и на 5 хиляди метра, че дори е малко неприятно да стоиш и по тениска. Много са различни планините. Каракорум на практика е пустиня. Там почти не пада дъжд. Има доста реки, но те са ледникови реки, което много се отразява на самия пейзаж. Докато в Алтай, където падат дъждове, има растителност, има дървета, има трева, в Каракорум е повече камъни, пясък, сипеи, с много малки поляни, може да са и по-големи."

Димитър Петров и Никола Пенчев са прекарали пет нощи в планината. "Докато има слънце и дневна светлина, времето минава сравнително бързо, стига да се движим", обясниха те.

Маршрутът им преминал през много реки. 

"Има един много известен път, който отива в Каракорум. Той е т.нар. каракорумска магистрала. Тя не е никава магистрала, но така се нарича просто. Върви много дълго време по поречието на река Инд в нейното горно течение. Тя дори в своето горно течение е една огромна река. Минава си през други реки, които, някои са нейни притоци, някои са доста големи реки. Това е по пътя, в който се движехме с кола. Впоследствие, когато трябваше да се движим пеш, имаше една рекичка - не малка, но все пак рекичка, която трябваше да пресичаме пеш на няколко пъти. Просто тя върви по един каньон, по който трябва да се изкачим. Пътят минава ту отляво, ту отдясно на реката и трябва да се пресича, понякога може да се прескочи, понякога можеш да я преджапаш, не е кой знае какво. Има наистина много интересни реки в Каракорум, но са по-скоро в по-ниското." 

"Това, с което се отличава може би Каракорум или поне частта, в която ние бяхме, вероятно и останалата част от веригата е, че тя има много стръмни склонове - такива, с които не сме свикнали толкова по нашите планини. Много голяма част от върховете, когато ги погледнеш, изглеждат направо непристъпни. Виждаш ги отдалече и се чудиш откъде може да се подхване това нещо..."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Милчев от Института за пътна безопасност

Богдан Милчев: Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен

" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР  Богдан Милчев  от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..

публикувано на 29.05.25 в 07:53

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50