Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за цигуларя Георги Бадев

Георги Бадев
Снимка: личен архив

На 24 юли се навършиха 80 години от рождението на големия български цигулар Георги Бадев, отишъл си от този свят на 30 юли 2015 г.

Изключителен инструменталист, той завладява публиката с искреността на своята интерпретация, с виртуозна техника и красив тон. Неговият репертоар включва 30 цигулкови концерта, сонати, пиеси, той е първият изпълнител у нас на концертите за цигулка от Албан Берг, Бела Барток, Игор Стравински, Константин Илиев. Гостувал е на 4 континента: Европа, Азия, Африка и Америка, и навсякъде неговите изяви предизвикват огромен интерес. Много често той е солист в задграничните турнета на Софийската филхармония по цял свят. И като педагог той получава признание - не само у нас, но и в далечна Япония.

Георги Бадев е роден във Видин. 6-годишен започва да учи цигулка при вуйчо си Петър Хаджиангелов, а през 1952 г. печели първа награда на Второто общобългарско състезание за деца и юноши и постъпва в Интерната за даровити деца и юноши в София. Там той среща проф. Владимир Аврамов - негов учител и духовен баща. Първата концертна  изява на Георги Бадев е в Русе - през 1953 г. свири под диригентството на Добрин Петков. Завършва Музикалната академия през 1961 г. и веднага започва преподавателска дейност. В този период печели редица престижни международни награди от конкурси като "Кралица Елизабет“ в Брюксел, в Монреал, Канада. Започва бляскава кариера на концертиращ цигулар. През 1971 г. специализира при Исак Щерн в САЩ. От 1990 г. води майсторски клас в академия "Мусашино" в Токио. За този период от живота си и за духовната връзка с проф. Аврамов Георги Бадев разказва в интервю, съхранено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28