Договорът за ликвидиране на ракетите със среден обсег е окончателно прекратен, потвърдиха днес Русия и САЩ. Вашингтон и Москва се обвиняват взаимно за края му.
„Сътворихме история“, казва Роналд Рейгън на 8-ми декември 1987 г. в синия салон на Белия дом. Там той и Михаил Горбачов подписват един от най-значимите договори за гарантиране на мира в света. Договорът за съкращаването на ракетите със среден обсег е първият договор за разоръжаване след края на Втората световна война. Той ограничава производството, използването и съхраняването на балистични ракети с наземно базиране със среден, до 5500 километра, и малък обхват до 1000 километра.
До този исторически акт се стига след години на масови мирни протести срещу надпреварата във въоръжаването и разполагането на нови балистични ракети в Европа - Пършинг 2 на запад и СС20 на изток. "Нито Германия, нито Европа докато я има се нуждаят от нови и нови оръжия за масово унищожение. Затова всички ние тук се обявяваме против разполагането на нови ракети", призовава легендарният германски канцлер Вили Бранд преди 35 години, тогава лидер на опозиционната социалдемократическа партия. Границата между двата военни блока - Варшавския договор и НАТО - преминава през разделена Германия. Кулминацията на ядрената заплаха са плановете на Рейгън да пренесе войната в Космоса. „Който стреля пръв, умира втори“ - в този страх живее света през 80-те години.
Обратът в отношенията между Изтока и Запада идва с избора на новия генерален секретар на ЦК на КПСС, реформатора Михаил Горбачов. Роналд Рейгън, който искаше да унищожи „империята на злото“, поема протегнатата ръка на Горбачов. Две години по-късно пада Берлинската стена. Затова мнозина и до днес считат договора от 87-ма за началото на края на Студената война. Благодарение на него значителна част от ядрения потенциал на САЩ и Съветския съюз бе унищожен, а надпреварата във въоръжаването приключи.
Още администрацията на Барак Обама обвинява Москва, че разработва забранена от договора ракета. Москва отрича и твърди, че Вашингтон се изтегля, защото иска нова надпревара във въоръжаването. Съединените щати под управлението на Доналд Тръмп заявяват, че трябва да разработят свои собствени ракети със среден обсег на действие, за да възпират Русия, дори и да не ги разполагат в Европа. Очаква се през следващите няколко седмици САЩ да изпробват наземна крилата ракета. Тръмп смята, че е необходим нов договор, който да включва и Китай, но Пекин е резервиран. За същото днес призова и германският външен министър Хайко Маас, и още: "Трябва да водим разговор за това, как ще продължим от тук нататък. И то не само по отношение на ядрените ракети, а и по отношение на модерните оръжия и системи, които съществуват благодарение на новите технологии. Защото за тях също няма сключени международни договори."
Светът изгуби безценна спирачка на ядрената война, заяви днес генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. А Михаил Горбачов, поставил подписа си под историческия договор, смята, че сега Русия и САЩ трябва да се концентрират върху съхраняването на последната опора на глобалната стратегическа сигурност - договора "Нов СТАРТ".
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..