Проектът "Черноморска кухня", чиято цел е да създаде и наложи нова марка, набира скорост. Има интерес към съвместни инициативи между страните, които участват в него - като кулинарни фестивали, например.
Необходима е подкрепа от държавата, като създаване на политики в туризма, както и от европейско финансиране. Това посочи пред БНР ресторантьорът Желязко Каракашев.
"Проектът е инициатива на Руската асоциация на хотелиерите и ние работим заедно с тях - България, Турция, Грузия, Румъния, Украйна, всички участват. Всеки от своята страна подбира типичната и специфична информация и съвсем скоро екип от специалисти ще я обобщи и ще каже кое е характерното за целия Черноморски регион. А от маркетингова гледна точка ще покаже кое би било интересно за чуждестранната публика, за да може тя да бъде привлечена в този регион".
Каракашев обясни, че в Черноморския регион има много различни култури и религии, а религията оказва голямо влияние върху обичаите и начините на готвене, а дори и върху вкусовите навици.
Според него българската кухня не е толкова популярна, както италианската, защото няма подходяща маркетингова стратегия и защото качествените български продукти са изчезнали от пазара и все повече навлизат вносни, които имат по-лоши вкусови качества.
По думите му липсва концепция за развитие на туризма в България: "Трябва да се работи дългосрочно, но проблемът с кадрите, данъчната политика, инфраструктурата изключително много затруднява малкия бизнес. Малките заведения спокойно могат да минат на патентен данък. Хората да се успокоят и да работят спокойно. За съжаление аз не виждам това да бъде тема на разговор".
Проектът "Черноморска кухня", ако получи държавна помощ, изключително много може да повлияе положително на българския туризъм. И то не само върху черноморския туризъм: "Ще бъде интересен акцент в рекламата на нашия продукт. Потенциалът е огромен".
Интервюто на Мила Младенова с Желязко Каракашев можете да чуете от звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..