Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподаватели във висши училища срещу свиването на обучението по хуманитарни дисциплини

Доц. Боряна Ангелова-Игова и проф. Добрин Тодоров
Снимка: Радостина Билярска
Намаляват предвидените часове за обучение по общобразователни дисциплини - преди всичко философски, но и в областта на хуманитарните и социалните науки във висшите училища у нас. Зачестяват и случаите на закриване на департаменти и катедри с хуманитарен профил. 

Може ли да се каже, че има тенденция към ликвидация на обучението по философски, социални и правни дисциплини в българските висши училища? Петиция за подкрепа на обучението по хуманитарни и социални науки на студентите неспециалисти във висшите учебни заведения в България алармира за този проблем.

Доц. д-р Боряна Ангелова-Игова от Националната спортна академия и проф. Добрин Тодоров са от Сдружението на университетските преподаватели по философия в България. Според проф. Тодоров проблемът има отношение към бъдещето на цялата страна.

"Хората, които днес ние обучаваме, ще бъдат нейните ръководители и ако те не получат пълноценно образование от университетски тип, от това ще страдаме всички и бъдещите поколения също", коментира той в предаването "Преди всички" по "Хоризонт". 

Досега петицията е била подкрепена предимно от университетски преподаватели.

"Имаме подкрепа на преподаватели от 15 висши училища и на 10 колеги от различни институти на БАН. Освен това имаме подкрепа от учители, от граждани. Особено ценим подкрепата, получена от студенти, тъй като се оказа, че студентите в България са доста по-далновидни, да не кажа мъдри, от някои ръководители на университетското дело и по-добре оценяват, макар и на ранна възраст, значимостта на обучението по хуманитарни и социални науки. Интересен факт е, че получаваме подкрепа от чужбина, включително и от трима чужденци - наши колеги, които работят в различни университети, а също така и от българи студенти, учещи зад граница", отбеляза проф. Добрин Тодоров.


"Вече и в Техническия университет бройката за хуманитарни и социални науки изчезва, нямаме щатен преподавател там. В резултат на което тези дисиплини няма да се преподават. В момента сме 40 колеги в страната, които преподаваме хуманитарни и социални науки и тенденцията е, за съжаление, да намаляваме", обясни доц. Боряна Ангелова-Игова.

Защо е важно това да са преподаватели на щат, а не хонорувани?

"Когато преподаваме на неспециалисти, ние трябва да адаптираме съответния курс така, че да е адекватен на основната специалност на студентите. Това означава, че човека, който се занимава с дадената дисциплина, трябва да адаптира. Както съм аз, аз преподавам философия на спорта, не просто философия. Така че трябва да има човек, на който това да му е основно занимание, а не да преподава на едно място етика, на друго философия на спорта, на трето нещо съвсем различно", коментира доц. Игова.  

"Ние правим тази подписка не като една съсловна организация, която защитава интересите на членовете си, ние защитаваме интересите на българското висше образование. Ние се борим за качествено висше образование и се надяваме, че ще се поучим от чуждия опит", допълни Боряна Ангелова-Игова.  

Тя даде пример с Университета в Оксфорд, където ще отвори цял хуманитарен департамент, спонсориран от бизнеса със 150 милиона паунда. "В Щатите по същия начин. Независимо дали се учи за инженер, за доктор или за икономист, задължително, това е заложено в тяхната учебна програма се изучават и хуманитарни и социални науки." 

Трябва ли и защо студентите по информационни технологии например да изучават и дисциплини от общия хуманитарен профил? Проф. Добрин Тодоров смята, че отговорът е в Стратегията за развитие на висшето образование в Република България за периода 2014-2020 година, където е записано, че висшето образование трябва да допринася за цялостното развитие на личността и обществото, като подготвя студените както за професионалната им реализация, така и за социалната им и гражданска роля. "Така че развитието им като личности и граждани е неотменна част от задачата на висшето образование." 

"Ние често се позоваваме на чуждия опит и с основание, тъй като той задава до известна степен международния стандарт що е то университетски тип обучение. Но не трябва да забравяме, че в България има дълга традиция, повече от един век, за поддържане на обучението по хуманитарни и социални науки. Днес ние се намираме в уникална ситуация. Никой ръководител в миналото не си е и помислял, каквото и да е било личното му отношение към тези дисициплини, да ги ликвидира. Днешното поколение ръководители, поне част от тях не си дават сметка какви ще бъдат дългосрочните последици от прекъсването на тази традиция. И когато те не назначават нови преподаватели на мястото на пенсионираните, да кажем, с това те обричат на невъзможност колегията да бъде възпроизвеждана и да бъдат подготвени добри преподаватели, които да вършат според нас тази задължителна дейност за всяко едно висше учебно заведение", аргументира се проф. Тодоров.

В чужбина инвестират в хуманитарните и социални науки, защото те създават активно гражданско общество, това не са просто предмети, които разширяват общата култура на студентите, посочи още Боряна Ангелова-Игова.

"Ние се борим за това да не се възприема висшето образование като проводник на хора, които ще бъдат утре черноработници и ще изпълняват заповеди, а напротив - хора, които ще имат критическо мислене, ще взимат участие във взимането на решения, активно участие", заяви Боряна Ангелова-Игова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30

Прекалява ли държавата с акциите в хосписите?

Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..

публикувано на 30.06.25 в 07:57
Наталия Ефремова

Наталия Ефремова: Трудови договори не се преподписват заради еврото!

Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..

публикувано на 30.06.25 в 07:07
Ивайло Вълчев

Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим всичко, което правилникът ни дава като оръжие

" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ".  Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..

публикувано на 29.06.25 в 12:43
Новата съпредседателка на ГСДП Бербел Бас

Германските социалдемократи обсъждат дали да поискат забрана на "Алтернатива за Германия"

Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..

публикувано на 29.06.25 в 09:03
проф. Симеон Евстатиев

Проф. Симеон Евстатиев: Страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран

" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...

публикувано на 28.06.25 в 11:07
Георги Бърдаров

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя.  Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..

публикувано на 27.06.25 в 10:07