Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наръчник дава подробни съвети как да водим децата на планина

Престоят в планината дава на децата самочувствие и ги дисциплинира, смята авторът

Снимка: БГНЕС

От каква възраст е най-подходящо да тръгнете с децата си на планина и кои са най-подходящите маршрути? Отговорите дава наръчникът „На планина с деца“, събрал идеи и съвети, които ще ви убедят, че организирането на поход с най-малките туристи е напълно възможно и носи положителни емоции, развива качества и възпитава ценности.

Историите на дядо Владо – Владимир Сотиров, автор на книгата, който обикаля с внуците си Рила, Пирин и Родопите, могат да мотивират и по-скептичните, че децата се справят добре в планината. Той дава „рецепти“ какъв трябва да бъде подходът, така че детето да обикне планината и да тръгва с желание.

След 15 години ходене по планините той събрал всичките си пътеписи, публикувани в планинарски сайт, обработил ги, получило се нещо като семеен албум с над хиляда снимки. Въз основа на тази семейна ценност се появил и издателския проект. „Махнахме снимките, намалихме личния момент до максимум и се получиха точно тези наставления, които имат формата на наръчник“, обясни Сотиров в предаването "Закуска на тревата".

Той води и четирите си внучета на планина, при това спят на палатка, а не в хижи. Смята, че децата след две-три годишна възраст могат да нощуват в палатка в планината, както и да изминават по-големи разстояния.

„Първият например беше на две години и два месеца, когато го заведох под Мальовица и се изкачи с мен до Еленините езера – никакво носене, разбира се, детето си вървеше само. Мила (това е внучката)на три измина 25 километра за 12 часа цял ден ходене по Каньона на водопадите край Смолян. Боян беше, вторият внук, нямаше три години, когато се качи на Мальовица – пак сам. Внучката на четири се качи на Вихрен – това са 1100 метра денивелация.“

Наръчникът включва подробни препоръки и рецепти, както и отделно приложение с близо 40 различни варианта за еднодневни и няколкодневни екскурзии с различно ниво на трудност.

Според Владимир Сотиров включването на децата от малки в подобни семейни експедиции им дава самочувствие и те се усещат „наравно с големите“.

„Големите вървят и малките вървят. Вали ги дъжд, ама всички ни вали. Студено е, да, за всички е студено. Като бонус вече идва една дисциплина, която се проявява през цялата година вече в семейна обстановка. Няма глезотии, няма непослушание.“

С възрастта децата се радват да носят и повече свои вещи, като така помагат в разпределянето на багажа по време на поход, разказа още Сотиров.

„Това е едно послание, мое, към възрастните, да повярват в децата си, да нарамят раниците, да повярват и в себе си и да тръгнат.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00