На 16 юни едва осем, одобрени от комисия, състезатели застанаха на старта на най-дългата надпревара по бягане в света - 3100 мили (или около 5000 км). Тя се проведе в Ню Йорк, по бетонна настилка, която е много по-трудна за бягане от асфалта. Сред осмината смелчаци бе и 44-годишният преподавател във Военната академия в София Тодор Димитров. Смелчаци, защото да си поставиш за цел да бягаш в продължение на 52 дни, всеки ден от 6.00 до 24.00, по бетон и по еднообразно трасе, си е истинска смелост!
За успешно завършили това огромно - и физически, и психически - предизвикателство се считат онези участници, които са успели да навъртят петте хиляди километра до 52 дни.
И Тодор успя! Рано тази сутрин българският бегач премина финала и разчупи представите за ограничеността на човешките възможности.
Разбира се, до него през цялото време имаше приятели, които му помагаха, а мнозина му изпращаха окуражителни писма на сайта на състезанието - организаторите разпечатваха съобщенията и всекидневно ги предаваха на бегачите, за да ги насърчат в тежкото изпитание.
Видео от финала можете да видите тук.
Очакваме разказа на Тодор, а интервю с него по време на самото състезание можете да чуете тук.
Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл.
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово.
"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..
Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..