Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Алексиев: Поморие остава перлата на нашето Черноморие

Градът развива успоредно балнеологията и семейния туризъм

Снимка: Яна Боянова

Промяната в Поморие е видима, но духът е запазен. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ кметът на Поморие Иван Алексиев в специално издание на предаването от морския град.

„Ние спазваме традициите и помним историята си - древно Анхиало, слънцето, солта, пясъкът – всичко това се предава от поколение на поколение. В Стария град като се разходите старите къщи са запазени, чарът. И това дава едно предимство на Поморие пред всички останали градове по Черноморието.“

Традиционно известен с калните си бани, градът развива активно туризма във всичките му форми – не само традиционния летен туризъм, но и културно-историческия туризъм, увери Иван Алексиев.

В Музея на солта добиват бялото злато по старинна технология

Въпреки че бялото злато – солта на Анхиало, вече няма стойността, която е имала назад във времето, сме съхранили традициите, посочи кметът.

„Имаме Анхиалска солна кооперация, Музей на солта, където на място се произвежда сол по старата анхиалска технология – чрез слънчево изпарение на брега на Поморийското езеро, в едни специални тигани и всичко това туристът може да го види на място и да пипне тази кристална сол, която никъде другаде не се произвежда, освен тук в Поморие.“

Този град е жив град и извън сезона, разказа още Иван Алексиев. „Лятото по Черноморието всички градове и всички курорти са пълни, но след септември, ако се разходите, повечето места са тъмни, пусти, докато Поморие е един жив град, динамиката продължава и благодарение на калолечението ние, макар и трудно, все пак зимата развиваме някакъв туризъм. Това е основната посока, в която сме се насочили всички – да развиваме балнеологията, защото това е нашето предимство.“

Според градоначалника хората са впечатлени от това, че градът е „подреден, чист, зелен“.

Една от атракциите е калният плаж на брега на Музея на солта. „Свободно туристи отиват, могат да се намажат с кал, да си направят слънчеви кални бани, след това да се потопят в солената вода на Поморийското езеро.“

Не липсват и недобросъвестни „търговци“, които опитват да продават на туристите кал от езерото, а след съприкосновение с въздуха тя вече губи лечебните си свойства. Калта и лугата в магазините обаче са лицензирани и се бутилират в специални условия, отбеляза кметът.

За него рецептата за успешно развиващ се град е кметът да е в непрекъснат контакт с хората и да следи пулса на града. Като успех той определя факта, че градът се харесва на все повече български туристи, защото е спокоен и сигурен.

Предстои да се реализира проект за античното наследство на града

В момента общината работи по проект за представяне на античното наследство на града, включващо античната тракийска куполна гробница – малко известна поради по-слабата реклама досега, съобщи Иван Алексиев. Планират се редовни възстановки на битката при Анхиало на 20 август, не само на кръгли годишнини, за да се представи историята пред повече туристи.

Неотдавна в Поморие отбелязаха 61 години от началото на Яворовите дни.

„Яворов - всеки казва, че е роден в Чирпан, но поетът Яворов е роден в Поморие и тук, на морския бряг е получил най-голямото вдъхновение, най-добрите творби са написани тук. Ние, поморийци, почитаме Яворов и този негов дух и духът на Поморие е запазен. Независимо от динамиката на живота, независимо от голямата глобализация.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.    


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09