Кристина Тужарова е графичен дизайнер и илюстратор, автор е на поредицата „История на изкуството за любители”. Всяко дете е художник. Важно е да запазиш това детско чувство в себе си и по-нататък в своята работа, вярва тя.
Децата разбират много неща съвсем интуитивно, споделя Тужарова своя опит с представянето на историята на изкуството пред детска аудитория. Децата запомнят различни факти от историята на изкуството с повече повтаряне, при възрастните е по-широк обхватът от стилове, събития и имена.
Августовските лекции са насочени към различни техники в изобразителното изкуство, уточни Кристина Тужарова в предаването "Закуска на тревата". „В първата седмица те ще видят различни начини за отпечатване и работата на някои от големите графици в историята на изкуството. Ще видим и Дюрер, и японски художници, или пък Рембранд – художници, които са постигнали невероятни висоти в печатните техники.“
„После ще рисуваме, ще имитираме някои от тези техники, тъй като те не са приложими в домашни условия или в едно такова ателие. Продължаваме след това с акварел, с историята на маслената живопис, рисуваме на платно в следващата седмица. Ще видят някои от големите имена като Ян ван Ейк, който се смята, че е развил изключително много маслината живопис. И продължаваме със скулптура – нещо, което децата наистина много обичат във всякакъв вид.“
Има за съжаление едно усещане, че все по-посредствен става нашият град, нашата държава и културата ни страда в общото затъване в ежедневни проблеми, смята още Кристина Тужарова, според която познаването на историята е добър начин да се подобри настоящето, както и визуално средата около нас.
Има ли неглижиране на предмета изобразително изкуство в системата на образованието? Според Кристина Тужарова има много учители ентусиасти, които се опитват да дадат най-доброто от себе си, а качеството на часовете по рисуване зависи именно от този ентусиазъм на преподавателя. Има място за много различни проекти, свързани с културата и изкуството в училище, посочи още тя пред "Хоризонт".
Кристина Тужарова ще води лекциите си за деца както през ваканционния август, така и през вече учебния септември. Детайли за графика на провеждане на заниманията могат да се открият на страницата История на изкуството за любители във Фейсбук.
Още информация по темата ще откриете в звуковия файл.Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...