Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приятели на теснолинейката и фолклора се събират на национален събор

„С хора и песни край релсите тесни“ се провежда за втори път

6
В края на юли 2019 бе отбелязана 80-годишнината от влизането на първия влак в гара Белица.
Снимка: БГНЕС

„С хора и песни край релсите тесни“ – така е наречен вторият национален събор на народното творчество за приятелите на теснолинейката. Той ще се проведе на 10 и 11 август на жп гара Аврамово. Почитателите на атрактивната железница се събират, обединени и от друга любов – към фолклора.
      

Кристиан Ваклинов, който е създател и председател на гражданско сдружение „За теснолинейката“, определя събитието като празник „на всички приятели на теснолинейката, на хората, които милеят за българското и за влакчето“.

„Целта на събитието е да привлечем за пореден път интереса на обществото към историята и съдбата на теснолинейката Септември-Добринище, която ние оценяваме безспорно като национално богатство от туристическа гледна точка и като жизненоважна необходимост за местното население – транспорт с огромна социална роля и функция и днес, в 21 век“, каза Ваклинов в предаването "Нощен хоризонт".

Фолклорът е нашият корен, най-българското нещо, което е съхранила нашата нация, етносът ни през вековете, смята Кристиан Ваклинов.

Кристиан Ваклинов  Снимка: БГНЕС

Той припомни, че от 2002 година насам Септември – Добринище е единствената действаща теснопътна жп линия. Другите са закрити именно тогава. „Пазарджик – Варвара, която е била част от родопската теснолинейка и другата в Северна България: от Червен бряг през Бяла Слатина, Кнежа и Мизия до  Дунава - до Оряхово.“

Линията Септември – Добринище е изграждана поетапно. Законът за нейното построяване е гласуван през 1920 година. „Тоест, можем да кажем, че основите са поставени преди 99 години. Последният участък Банско – Добринище е открит през 1945-а година. Първият влак по линията тръгва на 1 август 1926, когато е открит първият участък от нея – между днешните градове Септември и Велинград“, разказа Ваклинов.  

Ако се съди по посещаемостта на линията, интересът от цял свят към събития, свързани с теснолинейката в социалните мрежи, както и от статистиката за посещенията в специализирания сайт в защита на теснолинейката, то приятелите и поддръжниците на теснолинейката са хиляди хора, сподели още Ваклинов.

„Факт е, че преди години, когато се заех с цялата инициатива, много повече чуждестранни граждани знаеха за историята на нашата железница и я оценяваха именно като атракция. Докато в България, за българите тя беше просто един влак, който пътува 5 часа за 125 километра. За щастие, днес не е така и приятелите на теснолинейката – хората, които се вълнуват истински, искрено от нейната съдба, нейния живот днес и утре и в нашата страна са много, много повече. Все повече българи започнаха да оценяват линията именно като атракция и забележителност, която ние имаме и трябва да опазим, да съхраним и да развием. “

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40