Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Carmina Burana” на Националния ни балет


Обявеният от пресата за „италианско хореографско чудо” млад хореограф Фреди Франдзути постави за трупата на балета на Софийската опера знаменитата сценична кантата „Кармина Бурана” от Карл Орф. Премиерата се състоя в рамките на юбилейното Х-то издание на летния фестивал „Опера в парка”, а след това спектакълът беше представен и на фестивала „Опера на върховете“ в Белоградчик.

Знаем от спомените на самия немски композитор Карл Орф как му хрумва да създаде своето най-популярно произведение, донесло му световно признание. Разхождайки се безцелно по книжарниците в края на пролетта на 1934 г., нехайно разглеждал сбирката на малко букинистко магазинче, където се натъкнал на поетичен сборник на голиардите, а именно „Carmina Burana” в издание на Йохан Андреас Шмелер от 1847. Вдъхновението му било толкова силно, че съзадал клавира само за няколко дни. За своята „Carmina Burana” Карл Орф избира ХХІV стихотворения на латински и раннонемски с различна дължина – от моностишия в един ред, до разгърнати стихове в няколко строфи, не по-малко различни по жанр и тематично съдържание. От пролетни танци, празнични хороводи, до любовни признания – някои възвишени, невинно срамежливи до откровено чувствени, хедонистични и дори непристойни, песни за маса, сатирично-пародийни и др. Творбата започва с пролог от философско-скептически стихове на свободомислещи хора, наречен „Фортуна – господарка на света” и се разгръща в три основни картини „Ранна пролет”, „В таверната”, „Съд на любовта”, като на финала всичко се затваря с повторение на основния мотив от пролога.

Всеки опит обаче да се претвори сложния и многопластов музикален език на „Кармина Бурана” изисква не само значителен художествен опит, творчески хъс и дръзко въображение, но и способност да се съчетаят в едно цяло противоречивите начала на самата творба и нейния своеобразен характер.

Дали и колко се е справил хореографът Фреди Франдзути и за интерпретацията на артистите от трупата на Софийския национален балет можете да научите от рецензията в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...

публикувано на 05.11.24 в 13:39

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16