На празника не само се демонстрират тънкостите на плетене, но и майсторите обменят опит и показват новаторство в моделите, каза за "Хоризонт" Антоанета Първанова, която е председател на читалище „Христо Ботев” в Калофер.
Занаятът не е лесен, признават майстори на калоферската дантела. При изработката й, в зависимост от модела, се използват различен брой совалки.
За да се покаже съхранения и до днес занаят, в Калофер планират да съберат в книга информацията за всички майстори в годините назад, като се издирят и техни снимки, допълва Антоанета Първанова.
„Това ни е една от целите тази година – да поставим началото, да призовем хората да не изхвърлят старите дантели и снимки, а да ни ги дадат да ги съхраним, да ги дигитализираме и запазим.”
Калоферската дантела възниква след Освобождението, когато виден калоферец - Минко Фетваджиев, издава брошурата “Поминъкът на град Калофер и средства за въздигането му”. В нея той предлага насоки за подобряването на поминъка на жителите на града, разказва Иван Колев - автор на спектакъл „Бяла магия”, посветен на калоферската дантела.
„Той дава идеята жените да започнат да плетат тази търсена брюкселска дантела, совалкова, която много се търси на пазарите в Западна Европа. Те възприемат неговата идея. Изпращат едно калоферско девойче на име Донка Шипкова, която смятаме за основателка на калоферската дантела. Донка учи двегодишен курс в държавното рисувателно училище в София, сега Национална художествена академия, при една чешка учителка. Идва и създава училище „Трудолюбие”, единственото в България, и започва да обучава масово девойки, момичета, жени от града да плетат брюкселската дантела.”
Техниката на изплитане при брюкселската и калоферската дантела е една и съща. Различни са моделите, които създават калоферки и които са вдъхновени от местната природа – претворяват се например розата, дъбовия лист, житния клас.
През последните години се увеличават желаещите да се занимават с плетене на калоферска дантела и това прави познавачите оптимисти, че традицията не е загубена, а занаятът не е забравен.
Дантелата отдавна вече не е това, което хората си представят – салфетки и якички за дрехи, уточнява Антоанета Първанова. „Дантелата присъства в модерни колекции и официални облекла, с дантела се правят картини и произведения на изкуството.”
18-годишната Катя Василева, която се занимава вече пет години с изработката на дантела, казва, че за нея трябва да се положи много труд, но резултатът си струва.
До края на август в подбалканския град гостува международна изложба на дантели от цял свят. Спектакълът „Бяла магия”, който с мултимедия визуализира историята на калоферската дантела, ще бъде представен на 15 август в читалище „Христо Ботев”.
Още за калоферската дантела слушайте в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..