Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белчин - по тесните пътеки на историята

Железодобивен и книжовен център в миналото, днес районът е оазис за културен и спа туризъм

7
Снимка: БТА

За малко повече от час, по живописен планински път южно от София се стига до село Белчин. Сгушено между четири планини, селото предлага различни възможности за туризъм - спа, културно-исторически и планински. Известно е и с многобройните си щъркелови гнезда - над 30. Римска крепост, етнографски музей и късносредновековната църква „Св. Петка” са сред обектите, които са задължителна спирка за туристите. Белчин има два минерални извора, известни още от римско време.
     

Белчин се намира между планините Плана, Рила, Верила и Витоша и на границата на няколко етнографски области. Населението, обитаващо Самоковската котловина, е смесено – шопи, македонци и хора от Западните покрайнини, а тази смесица води и до богата култура, казва Веселин Хаджиангелов, директор на Историческия музей в Самоков и Музеен комплекс "Цари Мали град".

„Културните напластявания започват от късната бронзова епоха, някъде 13-14 в. пр. Хр. През късножелязната епоха хълмът, известен като Св. Спас - Цари Мали град, е бил едно голямо тракийско светилище, което в римския период се превръща във военна крепост.”

Белчин е населен от дълбока древност. Водата е една от причините, привлекли хората да се заселят тук. Надморската височина от 900 метра в ранните исторически епохи е означавала нелеки условия за живот. „И има нещо, което ги привлича - желязото и минералната вода”, разказва Хаджиангелов.

Самоковското поле е богато на желязна руда и магнетитов пясък, което е причина още в късножелязната епоха да започне добив на желязо.

Разкопки в района се правят от 2007 година насам. В момента в Самоковско се работи върху крепостите Цари Мали град и Шишманово кале близо до Самоков.

До момента са известни 12 крепости в района. Една от функциите им била да охраняват кръстопътя между важни пътища – от Константинопол към Рим и по-малък военен път от Сердика, който през прохода Демир капия във високата част на Рила слиза в Македония. Крепостите служели и за охрана на железодобива.

През Средновековието Белчин е бил книжовен център. Днес има документални следи, доказващи, че белчинци са разполагали с достатъчно средства, за да си позволят закупуването на старопечатна литература.

„Някои от редките издания, запазени в Народната библиотека, са с произход от Белчин, включително първата печатна книга в България е също с произход от Белчин. Оригиналът е в Народната библиотека, копието – в Етнографския музей”, пояснява Веселин Хаджиангелов.

Църквата от 15 век е построена, за да маркира паметно за страната събитие – пренасянето на мощите на Св. Иван Рилски от Търново към Рилския манастир. 

„През 1467 година, когато това шествие минава, в него участва Презвитер Йоан и свещеник от Белчин -  това е записано в книгата на Владислав Граматик „Рилската повест”, която се пази в Рилския манастир.”

Още за богатствата на Белчин слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32