Безаплелационна победа на Димитър Маринов по най-дългото трасе на Персенк Ултра - 160 км, с денивелация 7665 м. Маринов финишира с време 21 часа и 59 минути. Втори, на 45 минути след него финишира Константин Атанасов.
Мария Николова пък зае първото място в 50-километровата дистанция, с 2540 м денивелация, известна още като Орехово Ултра. Мария подобри рекорда си по трасето с 15 минути и завърши с време 5 часа и 20 минути. Втора е Славена Топалска, а трета Боряна Николчева.
Първи при мъжете в Орехово Ултра е Росен Русев - 5:25, следван от Камен Недков и Ахмед Ахмед.
В средната дистанция, наречена Диво прасе ултра - 110 км, с 5100 м денивелация, първи финишира Кольо Райчинов - 14:00:47, следван от Ивайло Хаджиев и Петко Новаков. При жените първа е Нели Ангелова - 18:23:16, втора - Гергана Малчева, трета - Мая Малканова.
***
Властите в Непал смятат да въведат нови, по-високи изисквания за разрешение за изкачване на Еверест. Те се отнасят както до желаещите да изкачат върха, така и до агенциите. Предстои промените да бъдат одобрени от непалския парламент и да влязат в сила за пролетния сезон на 2020 г.
Струпването на прекалено много хора по подстъпите към върха и увеличният брой смъртни случаи тази година, предизвикан от чакането в задръстването, са сред основните причини за новите мерки.
Промените предвиждат желаещите да изкачат върхада имат поне един шестхилядник (над 6500 м), да платят 35 хиляди долара, задължително да наемат легитимен непалски водач, да имат основен курс за катерене във висока планина и др.
***
Новите световни шампиони по спортно катерене в дисциплината трудност са чехът Адам Ондра и словенката Яня Гарнбрет. Те бяха излъчени в петия ден от световния шампионат в Япония. За Ондра това е трета титла, а Гарнбрет стана първата жена, спечелила в двете дисциплини - трудност, а два дни по-рано и боулдър (първи при мъжете в боулдъра стана японецът Томоа Нарасаки). Втори в трудността е Алекс Мегос от Германия, трети - Якоб Шуберт, Австрия. При жените втора се нареди сънародничката на Гарнбрет - Миа Крампъл, а трета стана японката Ай Мори.
Днес са финалите в скоростта, а от понеделник до сряда е надпреварата в комбинираната дисциплина.
***
Швейцарецът Роджър Шейли и белгиецът Шон Вилануева направиха първо свободно изкачване за един ден на известната линия “La Vida Es Silbar” 7c+ по Северната стена на Айгер в Швейцария. Изкачването по 900-метровия маршрут, състоящ се от 27 въжета, е осъществено на 23 юли, но за него беше съобщено тази седмица. То е част от подготовката им за експедиция в Хималаите наесен.
Шейли е водил по по-трудните въжета. Миналата есен той изкачи прочутата Северта стена на Айгер по нов машрут - “Airplane Mode” 8a+, 300 м, а има и още два премиерни маршрута там - “Magic Mushroom” 7c+, 600 м и “Odysee” 8a+, 1400 м.
***
Чешкият алпинист Марек Холечек и партньорът му Радослав Грох прокараха нова линия в Кордилера Бланка в Перу. Това е поредна премиера за Холечек, след като през май тази година той изкачи непристъпната северозападна стена на седемхилядника Чамланг (7319 м) в Непал. Новият маршрут е по връх Huandoy Север (6360 м) и се нарича “BOYS 1970” (М6/WI6), дълъг е 1200 метра. Премиерното изкачване е в памет на 14 чешки алпинисти, загинали през 1970 г., когато лавина, предизвикана от мощно земетресение, удря Базовия лагер. Холечек и Глох са направили изкачването за 55 часа с два бивака.
***
Групата алпинисти, водени от Томас Хубер се обозначиха от Пакистан, след като проведоха експедиция в долината Чоктой без каквато и да е връзка с околния свят. Те публикуваха снимка в социалните мрежи и обещаха подробности след завръщането си у дома. Целта им беше изключително сложният северен ръб на седемхилядника Латок 1, който не е изкачван досега в своята цялост, въпреки опитите на мнозина топ алпинисти в последните няколко десетки години.
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..