Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отборът на надеждата дава шанс за интеграция и учи да играеш със сърце

4
Методи Асенов, Виктор Кирков и Асен Трайков в студиото на "Нощен хоризонт"
Снимка: Евелина Стоянова

Момчета от институциите и ромските махали, младежи в процес на рехабилитация от наркозависимост, бежанци – всички те имат своя втори шанс в Отбора на надеждата. Тази година всички момчета от отбора ходят редовно на училище. Избрани представители се включиха в световното първенство по футбол за бездомни в Уелс.
     

Проектът Отбор на надеждата съществува от 2011 година. За този период през отбора са преминали над 500 момчета от различни населени места.

Виктор Кирков е създател на футболния отбор на надеждата.

„Даваме шанс, защото от самите момчета зависи дали ще се развият или не. Ние просто предоставяме тази възможност – да изградят своите личностни качества чрез тренировките, които провеждат, чрез участието на турнирите, селекционните в София. И впоследствие осем от тях пътуват всяка година на световни първенства. Догодина ще бъде в Тампере, Финландия, в края на юни е световното първенство“, обясни той в предаването "Нощен хоризонт".

Центърът на надеждата е създаден през 2017 година с финансиране от Европейския социален фонд чрез ОП „Развитие на човешките ресурси“.

„През този период работихме с над 100 деца от квартал „Факултета“ и от „Резидентни услуги“. В момента имаме около 30 момчета и момичета, основно от квартал „Факултета“ и квартал „Филиповци“.

Освен изграждането на характера, важно е и децата, попадащи в Центъра и Отбора на надеждата, да се образоват. Затова и когато дали старт на отбора, започнали първо с английски език, разказа още Виктор Кирков. „Впоследствие реших да го разширя с български език, с математика, с най-различни други познания, свързани с изкуството.“

16-годишният Асен Трайков е част от отбора. С футбол се занимава от 7-8 години. Учи в гимназия по храни и сладкарски технологии.

Асен признава, че има много хубави спомени, свързани с Отбора на надеждата. „Играехме със сърце и не се отказвахме от нищо, независимо дали ни вървеше играта или не, играехме със сърце. Оставяхме сърцето на игрището.“

„Решавам примерно да се отказвам. Но пък в един момент си задавам въпроса: „А всичко, което досега съм направил, къде отива?“ На вятъра просто", сподели младежът.

Методи Асенов е един от треньорите. Обича да казва на децата, че освен да се интегрират чрез спорта, си трябва и повечко учение.

Асенов е бивш футболист на „Академик“ – София, играл е седем години, но контузия спира развитието му като футболист. „И мечтата ми беше да бъда треньор.“

И двамата му синове са активно спортуващи. Воден от мотото, че спортът е дисциплина, смята, че е запазил своите деца от лоши навици. „Но покрай моите деца запазих много други деца.“

Методи Асенов насърчава младите таланти, като ги съветва ако не могат да станат добри футболисти, да станат поне добри треньори или добри хора. 

Как работи Отборът на надеждата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00