Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Дичева: Аз съм човек на думите – отлитащите в ефир и оставащите върху лист

Светлана Дичева
Снимка: Иван Русланов

Аз съм човек на думите – на отлитащите в ефир и на оставащите върху белия лист. Така се представя журналистът от "Хоризонт" Светлана Дичева при гостуването си в рубриката „От другата страна на радиото“ на предаването "Хоризонт за вас".

"Смея да се нарека пишещ човек, седем книги имам издадени и една пиеса. Писател е може би малко силно казано, но човек, който наистина обича думите и живее и диша чрез думите", сподели тя.

Освен че пише книги, Светлана Дичева е и преводач. „Опитвам се да усъвършенствам английски език и когато превеждам книги, се опитвам да вляза в тъканта на текста и по този начин да се уча как се пише добре, как се пише въздействащо.“

Като дете много искала да учи в английска гимназия, а в родния й град Сливен имало само френска. „И аз започнах да уча френски език и там, в този език вложих цялата си любов, но някак си любовта към английския, желанието да го усвоя продължаваше да ме мъчи. И по едно време реших, че след като има такъв копнеж, аз трябва да го удовлетворя. И започнах да го уча доста упорито, дълги години“, разказа водещата.

Когато се наложи да работи по културен проект на английски и да прави радио материали на английски език, си дала сметка, че усилията не са случайни. Сега дъщеря й живее в САЩ. „И се надявам един ден да говоря на прекрасен английски с моите внуци, дай Боже.“

Към френския език се чувства „по някакъв начин предателка, защото това е един необятен и безумно красив език“.

Радиото учи на желязна дисциплина, смята Светлана Дичева. „Ако закъснееш с 5 минути, предаване няма да има. Всичко това след толкова години действително ме е превърнало в един войник.“

Художественият превод се бори не за количество, а за качество, подчерта журналистът.

В БНР е попаднала благодарение на преподавателя си проф. Веселин Димитров, който харесал гласа й, а може би и хроничното й любопитство, спомня си днес.

Месец след попадането си в „Хоризонт“ я хвърлят в дълбокото – да води сутрешния блок. Признава, че днес вече няма енергията да се занимава с оперативна журналистика. Води предаването за култура „Графити по въздуха“ и семейното съботно предаване „Закуска на тревата“.

Бори рутината с любопитството си. „Защото знам, че нещата са толкова подвижни, толкова динамични. Всеки ден е различен от другия. Имаме шанса да живеем в изключително динамични времена. /…/ Аз нямам време да страдам от скука, да имам усещане, че нещата, които се случват, са дежа вю, аз нямам време да осмисля промяната.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52