В миналия брой на „Изотопия” ви разказахме историята на няколко поколения столични слонове. Хоботковци щъкат из София от 1912 г. насам. За тях можете да чуете на сайта на „Хоризонт”, както и в социалните мрежи.
Настоящата слонска царица е на 56 години и носи благородното име Артайда, на галено Тайди. През ноември 2004-а идва от зоопарка в германския град Гелзенкирхен. Има си всичко, според хората, които се грижат за нея, начело с ветеринаря д-р Иван Цветков. Възпитават я със система от команди и при така наречения защитен контакт.
Слон да си!
На Артайда й осигуряват специални хранителни добавки от родната Германия. Яде сено, ябълки, моркови, картофи, краставици и много други, все полезни зарзавати. Редовно й правят маникюр и педикюр, за да няма абсцеси по краката. Работният процес по разкрасителната дейност отнема час. За целта ползват пейка, на която слоницата вдига предни крака. Те са по-важни от задните, защото носят по-голямата част от тежестта на тялото - около 60% от него.
Разнообразен инструментариум в името на красотата...
Сред инструментите за козметичната операция може да се видят: едра и ситна пила, която е около 40 сантиметра, ляв и десен двоен нож за чистене на нокти, кръгъл нож, който се използва при задни крака, както и големи клещи за рязане на нокти. "Клещите вършат хубава работа, когато искаме да се освободим от ненужни нокти за кратко време, но аз лично много рядко ги използвам", пояснява д-р Цветков.
Артайда в момента тежи около четири тона и половина. През лятото пък я разхлаждат с баня. Голямото момиче разполага и с външен басейн.
"Трябва още от начало на изпълнение на командата да й кажете: "Браво!". По този начин тя разбира за какво става въпрос", допълва още Иван Цветков. Достъпът до ушите също е много важен. Една от най-тънките кожи е там и лесно може да се вземе кръв, ако има нужда. Артайда няма нищо против. Дава си ухото, макар и доктор Цветков да признава, че тези две седмици не са й взимали кръв, защото са я къпали.
Какво представлява слонската баня?
Доктор Иван Цветков разказва, че са извели пожарникарски маркуч на външния двор и са го свързали със струйник. Уверява ни, че се получава сериозна струя и, когато на Артайда й е много топло и дойде много бързо при подготвения за нея маркуч, за секунди се разхлажда. Самата баня продължава около 15 минути. В зимните дни Артайда разполага с хол и спалня.
"На животните трябва да се дава право на избор. На Артайда й осигуряваме достъп навсякъде, където може. През нощта има възможност да излезе на хлад, може да се прибере и вътре. Може да пие вода от няколко източника", разказва още д-р Иван Цветков и обобщава: "Тя има всичко. И най-вече: внимание".
Чуйте още за делника на Артайда в звуковия файл.
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..