В миналия брой на „Изотопия” ви разказахме историята на няколко поколения столични слонове. Хоботковци щъкат из София от 1912 г. насам. За тях можете да чуете на сайта на „Хоризонт”, както и в социалните мрежи.
Настоящата слонска царица е на 56 години и носи благородното име Артайда, на галено Тайди. През ноември 2004-а идва от зоопарка в германския град Гелзенкирхен. Има си всичко, според хората, които се грижат за нея, начело с ветеринаря д-р Иван Цветков. Възпитават я със система от команди и при така наречения защитен контакт.
Слон да си!
На Артайда й осигуряват специални хранителни добавки от родната Германия. Яде сено, ябълки, моркови, картофи, краставици и много други, все полезни зарзавати. Редовно й правят маникюр и педикюр, за да няма абсцеси по краката. Работният процес по разкрасителната дейност отнема час. За целта ползват пейка, на която слоницата вдига предни крака. Те са по-важни от задните, защото носят по-голямата част от тежестта на тялото - около 60% от него.
Разнообразен инструментариум в името на красотата...
Сред инструментите за козметичната операция може да се видят: едра и ситна пила, която е около 40 сантиметра, ляв и десен двоен нож за чистене на нокти, кръгъл нож, който се използва при задни крака, както и големи клещи за рязане на нокти. "Клещите вършат хубава работа, когато искаме да се освободим от ненужни нокти за кратко време, но аз лично много рядко ги използвам", пояснява д-р Цветков.
Артайда в момента тежи около четири тона и половина. През лятото пък я разхлаждат с баня. Голямото момиче разполага и с външен басейн.
"Трябва още от начало на изпълнение на командата да й кажете: "Браво!". По този начин тя разбира за какво става въпрос", допълва още Иван Цветков. Достъпът до ушите също е много важен. Една от най-тънките кожи е там и лесно може да се вземе кръв, ако има нужда. Артайда няма нищо против. Дава си ухото, макар и доктор Цветков да признава, че тези две седмици не са й взимали кръв, защото са я къпали.
Какво представлява слонската баня?
Доктор Иван Цветков разказва, че са извели пожарникарски маркуч на външния двор и са го свързали със струйник. Уверява ни, че се получава сериозна струя и, когато на Артайда й е много топло и дойде много бързо при подготвения за нея маркуч, за секунди се разхлажда. Самата баня продължава около 15 минути. В зимните дни Артайда разполага с хол и спалня.
"На животните трябва да се дава право на избор. На Артайда й осигуряваме достъп навсякъде, където може. През нощта има възможност да излезе на хлад, може да се прибере и вътре. Може да пие вода от няколко източника", разказва още д-р Иван Цветков и обобщава: "Тя има всичко. И най-вече: внимание".
Чуйте още за делника на Артайда в звуковия файл.
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..