"Темите Иран, търговски войни - основно между САЩ и Китай, климатичните промени и Амазония, както и Брекзит се превърнаха в най-актуалните теми на срещата на Г-7, които отразиха цялото противоречие на самата среща, до голяма степен и изолацията на американския президент Тръмп". Това каза пред БНР Любомир Кючуков – бивш посланик на България във Великобритания и директор на Института за икономика и международни отношения.
Той уточни, че обявената предварително като основана тема за срещата на Г-7 - неравенствата, която трябваше да бъде водеща в дискусиите, се превърна просто в етикет. Завръщането на Русия отново във формата - отиде на втори план, "въпреки че преди срещата беше основната интрига, като че ли. Иран беше една от темите, които се очакваше да бъде обсъдена, и, която беше обсъдена в най-неочакван формат". По думите му Иран е тема, по която Европа и САЩ не намират общ език, а второ - Европа запазва своето единство, очакваше се, че може да се пропука заради напрежението в Ормузкия пролив, но въпреки това Европа остава достатъчно единна "в една допълнена доста странна конфигурация, която започва да се повтаря по различни проблеми, заедно с Турция, с Иран, с Китай, като САЩ остават изолирани в тези отношения".
По думите му се прави опит да се снижи напрежението и да се осигури продължението на договора за Иранската ядрена програма, отмяна на американските санкции, но всичко това е на ниво разговори.
Според Кючуков САЩ са останали изолирани и в своя протекционистки подход, в търговската война, която водят с Китай, "още повече през призмата на това, което вече се дискутира, евентуална нова циклична криза, която ще настъпи в световната икономика и за която се смята, че до голяма степен причина за нея е тази търговска война и протекционистките мерки на САЩ".
Той коментира, че основната динамика в международните отношения, която се отрази в срещата на Г-7, е в евроатлантическото пространство: "Разминаването на подходите от двете страни на Атлантика, преосмислянето на отношенията между Европа и САЩ - както по отношение на икономиката, така и през призма сигурност, така и в цялостния подход към световните проблеми".
Характерът на групата Г-7 е политически, уточни Кючуков: "Това е група на условния Запад, включвайки и Япония. ... Наблюдавахме в Биариц сблъсък на два подхода - прагматично-популисткият на Тръмп и до известна степен на Макрон. От друга страна е традиционалисткия, идеологизиран подход на останалите държави, като най-ясно това беше формулирано от канадския премиер Трюдо, който каза, че това е среща на либералните държави и свободните икономики".
Анализаторът посочи в предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт", че очевидно е на лице необходимост от диалог с Русия, което не го отричат и много от европейските държави, "но не по начина, по който Тръмп го прави". Според него вече се наблюдава и в Европа доста сериозна умора от конфронтацията с Русия: "Конфронтацията започва да се превръща във фактор, който се самодинамизира, тя води до очевидна надпревара във въоръжаването и трето - защото отсъствието на диалог пречи да се търсят конструктивни решения на много проблеми, в част от които Европа и Русия имат еднакъв интерес".
Интервюто на Силвия Великова с Любомир Кючуков можете да чуете от звуковия файл.
Въпросът за евентуалното възстановяване на Русия във формата Г-7 предизвика напрежение сред участниците във срещата на високо равнище в Биариц. Предложението Москва да бъде върната в групата е на американския президент Доналд Тръмп, според когото..
Гръцкият министър по миграцията Воридис внесе в парламента промени в Закона за приемането на мигранти и предоставяне право на убежище. За лицата, които нямат право на международна закрила и не пристигат от рискови военни зони се предвижда..
Общинските съвети, в които спечели "Реформирай Обединеното кралство" на проведените миналия четвъртък местни избори в Англия, смятат да забранят развяването на някои знамена на сградите им, включително украинското. Украинските знамена ще бъдат..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, ограничаваща федералното финансиране за изследвания, включващи експерименти с вируси и други патогени, които имат потенциала да предизвикат пандемия. Изследванията, известни още като..
Наводнените от пороя къщи в бойчиновските села Лехчево и Кобиляк се възстановяват. Хората все още изпитват страх да не се повтори бедствието от 26 април. Тогава в съботната вечер над двете села се изляха 108 литра на квадратен метър дъжд, което..
" Няма увеличение на цената на агнешкото месо. Агнешко има, но не българско ". Това твърди Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА). " За първи път от толкова много години имаме такъв голям внос на..
Войнишка боб чорба за Гергьовден и Деня на храбростта ще опитат днес, 6 май, кюстендилци. Подготвена е и програма с патриотични мотиви и по народната традиция, която ще започне в 12 ч. на централния пл. Велбъжд. Инициативата е на Народно..
В силистренското село Смилец продължава разчистването на щетите, нанесени от обилните валежи снощи, когато бяха наводнени къщи, градини и улици. Причината е, че каналът там не е могъл да поеме стичащата се от високите части вода. Пред..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..