„От последните 200 години е известен рамковият кошер, в който ние интервенираме максимално щадящо към пчелите, така че минимално да ги ядосваме. Защото малко или много за тях е стрес всеки момент, когато се отваря кошера, дори само за една пита мед. От хилядолетия са познати цилиндрични изплетени кошери от черничеви клонки, има ги и до днес в някои места из България – с тях се хващат днес рояци. Тези кошери са били трудни за обслужване. Образно казано трябва да се унищожи кошерът, да се сложи във вода, за да се вземе медът.“
Пчелите - от библейските времена до днес
Петър Вълчовски учи магистратура по теология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Разказва за случаите, в които пчелите и медът се споменават в Библията. „Евреите са търгували с мед. Премъдрият Соломон сравнява приятната реч с меда.“
Сдружение „Биоград София“ е създател на Музея на пчелата. В основата на сдружението са съмишленици от обществената биоградина „Витоша“.
Сега предстои монтирането на сензор за температура и влажност в музея. „Искаме да го направим доста по-научен, освен чисто образователен“, поясни Вълчоски.
„Зад метростанцията („Г.М.Димитров – бел. ред.), на десет метра, е тази къщичка от глина с тревен покрив и вътре – истински, функциониращ прозрачен кошер.“
Пчелният кошер е сложен организъм. Царицата-майка снася непрекъснато, разказа пчеларят.
„Много хора, когато дойдат при нас, очакват, че майката стои на едно място, буквално като цар, който е обслужван и се учудват. Тя всъщност непрекъснато минава от пита в пита. Там, където вече е снесла, започва развитие на тази пчеличка от яйце, ларва, захранва се с мляко, с прашец и мед – всичко това става пред очите на посетителите, които идват в музея.“
За пчелите има много открития, но остават и много загадки
Танцът на пчелите е описан още от Аристотел. „Те действително общуват със сложни движения – кръгове: по-малки, по-големи, с които си съобщават разстоянието, колко е изобилен прашецът и т.н. Не всичко е разбрано за пчелите. Някои неща се знаят, открити са – като танца на пчелите. Други си остават мистерия.“
Пчелите, които се излюпват напролет, живеят по-малко от тези, които се излюпват сега и прекарват зимата заедно с майката. Правени са опити за изкуствено отстраняване на търтеите – мъжките пчели, защото се е смятало, че те намаляват количествата на меда. „Това не влияе добре на техните посестрими. Те започват да носят по-малко нектар, намалява се добивът на мед, вместо обратното – да се увеличи. Много експерименти са правени. Човекът не трябва да интервенира много рязко в кошера.“
„Ако пчелите изчезнат, реално ще изчезне и човекът. Виждате сега с последните пожари, загиват милиони, даже милиарди пчели. В момента навсякъде има такива случаи – и в Русия, и в Бразилия. Изчезването на пчелите – слава Богу мисля, че сме още далече, въпреки че има и други фактори – болести, пестициди, които влияят неблагоприятно върху пчелите“, коментира Петър Вълчовски.
Вълчовски съветва желаещите да станат пчелари да започнат с по-малко кошери, защото чисто физическата работа е сериозна. „Отделно човек трябва да е грамотен, да ги наблюдава, когато види някакви особености в поведението на пчелите – да вземе мерки, да ги изследва, да прати проби, да ги третира. Иначе се получават неприятни резултати – трагични за пчелите, разочароващи за човека.“
На 13 септември Сдружение „Биоград София“ организира Фестивал на пчелата и меда в София.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..