Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Вълчовски: Знаем много за пчелите, но има и много мистерии

Петър Вълчовски
Снимка: Кармен Манукян

Начинът, по който се отглеждат пчелите днес е напълно различен от този, по който са били отглеждани в древни времена. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Петър Вълчовски, пчелар, един от основателите на сдружение „Биоград София“.
      

„От последните 200 години е известен рамковият кошер, в който ние интервенираме максимално щадящо към пчелите, така че минимално да ги ядосваме. Защото малко или много за тях е стрес всеки момент, когато се отваря кошера, дори само за една пита мед. От хилядолетия са познати цилиндрични изплетени кошери от черничеви клонки, има ги и до днес в някои места из България – с тях се хващат днес рояци. Тези кошери са били трудни за обслужване. Образно казано трябва да се унищожи кошерът, да се сложи във вода, за да се вземе медът.“

Пчелите - от библейските времена до днес

Петър Вълчовски учи магистратура по теология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Разказва за случаите, в които пчелите и медът се споменават в Библията. „Евреите са търгували с мед. Премъдрият Соломон сравнява приятната реч с меда.“

Сдружение „Биоград София“ е създател на Музея на пчелата. В основата на сдружението са съмишленици от обществената биоградина „Витоша“. 

Сега предстои монтирането на сензор за температура и влажност в музея. „Искаме да го направим доста по-научен, освен чисто образователен“, поясни Вълчоски.

„Зад метростанцията („Г.М.Димитров – бел. ред.), на десет метра, е тази къщичка от глина с тревен покрив и вътре – истински, функциониращ прозрачен кошер.“

Пчелният кошер е сложен организъм. Царицата-майка снася непрекъснато, разказа пчеларят.

„Много хора, когато дойдат при нас, очакват, че майката стои на едно място, буквално като цар, който е обслужван и се учудват. Тя всъщност непрекъснато минава от пита в пита. Там, където вече е снесла, започва развитие на тази пчеличка от яйце, ларва, захранва се с мляко, с прашец и мед – всичко това става пред очите на посетителите, които идват в музея.“

За пчелите има много открития, но остават и много загадки

Танцът на пчелите е описан още от Аристотел. „Те действително общуват със сложни движения – кръгове: по-малки, по-големи, с които си съобщават разстоянието, колко е изобилен прашецът и т.н. Не всичко е разбрано за пчелите. Някои неща се знаят, открити са – като танца на пчелите. Други си остават мистерия.“

Пчелите, които се излюпват напролет, живеят по-малко от тези, които се излюпват сега и прекарват зимата заедно с майката. Правени са опити за изкуствено отстраняване на търтеите – мъжките пчели, защото се е смятало, че те намаляват количествата на меда. „Това не влияе добре на техните посестрими. Те започват да носят по-малко нектар, намалява се добивът на мед, вместо обратното – да се увеличи. Много експерименти са правени. Човекът не трябва да интервенира много рязко в кошера.“

„Ако пчелите изчезнат, реално ще изчезне и човекът. Виждате сега с последните пожари, загиват милиони, даже милиарди пчели. В момента навсякъде има такива случаи – и в Русия, и в Бразилия. Изчезването на пчелите – слава Богу мисля, че сме още далече, въпреки че има и други фактори – болести, пестициди, които влияят неблагоприятно върху пчелите“, коментира Петър Вълчовски.

Вълчовски съветва желаещите да станат пчелари да започнат с по-малко кошери, защото чисто физическата работа е сериозна. „Отделно човек трябва да е грамотен, да ги наблюдава, когато види някакви особености в поведението на пчелите – да вземе мерки, да ги изследва, да прати проби, да ги третира. Иначе се получават неприятни резултати – трагични за пчелите, разочароващи за човека.“

На 13 септември Сдружение „Биоград София“ организира Фестивал на пчелата и меда в София.

Цялото интервю с Петър Вълчовски чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56