Сгушена между бетоновите блокове малка споделена зеленчукова градина. 20 семейства отглеждат на малки участъци в нея различни плодове и зеленчуци. Това се случва на столичната улица „Тодор Кожухаров“ в Район Студентски. Тази година те си организираха Празник на градския домат, на който показват и изложба на домати, отгледани на балкона, в задния двор или в споделена градина.
„Започва се с едно семенце. Човек просто трябва да опита. Много хора имат психологическа бариера, че това е много трудно, ще отнема много време. Миналата година аз имах една тераса, която е 1 кв. метър и се оказа, че на този един квадратен метър аз имах може би 25 растения, от които чери домати, краставички, босилек и няколко други неща. Така че всичко е въпрос човек да опита, да не се страхува и да е готов да сгреши“, разказа в предаването „Закуска на тревата“ Диана Димитрова от екипа на „Горичка“ – инициатива за устойчиво бъдеще.
Едно от основните правила в споделената зеленчукова градина е да не се използват изкуствени торове и химикали за растителна защита. „Използваме естествените защити на растенията, като се слагат растения, които взаимно си помагат. Използват се различни настойки“, обясни още тя.
Какво могат да научат децата от домашното градинарство? Много от градските деца днес или си нямат село, или го посещават рядко и нямат досег с отглеждането на храната, казва Диана Димитрова.
„Невероятно е щастието, когато едно детенце, след като е наблюдавало целия процес, накрая отиде и си откъсне няколко краставички, няколко доматки. Това, което ги учи, е всъщност на търпение. Да осъзнаят, че за да получиш нещо смислено и хубаво, трябва да положиш усилия и трябва да изчакаш. Това е едно много ценно качество. Учи ги откъде идва храната и да я ценят. Защото в днешно време, когато има изобилие от храна, а хората имат малко по-високи доходи, на децата в един момент им се струва, че по всяко време всичко може да им се купи и не я ценят, не я дояждат. Пък когато ти си положил усилия да отгледаш нещо от едно семенце, няма да изхвърлиш половината краставичка.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..