Тазгодишните данни за пожарите в Бразилия не са рекордни за страната. Преди 2010 година е имало горещи сезони с още по-опустошителни последици, коментира пред "Хоризонт" Илко Минев, бразилски писател от българо-еврейски произход, който повече от 40 години живее в Манаус, Бразилия. В продължение на 30 години - до 2011 година Илко Минев е почетен консул на Холандия в щата Амазонас. Като уважаван общественик и бизнесмен през 2012 година той получава званието "Почетен гражданин на Манаус".
В предаването "Преди всички" Илко Минев анализира пожарите в Амазония и дава своя прочит на събитията.
"Това е един много сериозен проблем за Бразилия и за всички нас, които живеем по Амазонка, но такива запалвания на горите - това става всяка година в сухия сезон, който започва през юли и свършва през октомври. Истината е, че тази година се увеличиха доста тези огнища и в момента има някъде 26 хиляди източници на топлина, което е сигнал, че има огън. Това е един естествен, доста примитивен начин на някои хора да приготвят земя или за пасища или за някаква земеделска активност. Една част от тези активности са легални, но в сегашния случай има голяма част, които не са легални. В момента се взимат мерки, включително военните влизат в този процес, за дасе контролира това."
Намесени са икономически и търговски интереси
Илко Минев прогнозира, че до 20-тина дена ситуацията ще бъде овладяна. Той вижда едно от обясненията за засиления интерес на международно ниво към тазгодишните пожари във вътрешнополитически план, свързан с опонентите на сегашния държавен глава. Друго обяснение според писателя са икономически интереси отвън. 66% от бразилските гори са запазени, посочи той, като допълни, че в неговия щат - Амазонас, 97 на сто от горите са запазени.
"Но има някои специфични места, които са близко до пояса, където се сади много соя и жито. Там има един натиск, наистина, за да се "отварят" нови територии за засаждане. От 2014 година насам всяка година тези площи се увеличават и се гори малко повече, но това е много по-малко, отколкото се гореше преди 2010 година. Виждам, че това цял свят го говори като един огромен проблем. Не е толкова голям проблем, но е сериазен проблем", изтъкна Илко Минев пред БНР.
В Бразилия има много гори и малко лесовъди
Писателят уточни, че най-големите огнища на пожари са се появили в район, който по площ е колкото половин България, а за който отговарят едва... трима лесовъди.
Бразилия има огромна джунгла, а има по-малко лесовъди, отколкото Финландия и това е проблем, който не е само на сегашното правителство, подчерта Илко Минев.
"Той идва от предишни правителства и продължава със сегашното правителство. Не го извинявам сегашното, но е много странно, че отведнъж стана един огромен проблем, а досега не беше. В Боливия има същият проблем, голям. Никой не говори за Боливия, а Боливия също е част от Амазонас."
Илко Минев добави, че Франция и Ирландия например имат свои сериозни търговски мотиви, свързани със споразумението "МЕРКОСУР" със страните от Южна Америка и използват актуалната ситуация, за да оказват натиск. "Не е чисто един проблем на човечеството. Има и търговски интереси по средата на това."
Снимките, които показват медиите за размера на пожарите в Амазония са стари, от 90-те години на миналия век, каза още Минев. "И това ми говори, че липсва сериозност в третирането на тоя проблем. Фотографът на тези, които са публикувани, умря през 2003 година."
НПО секторът в Бразилия има мотиви да преекспонира ситуацията
Бразилският президент, заявявайки волята си да ограничи финансирането нанеправителствени организации, също се изправя срещу повечето от тях, разказа още Минев. "По Амазонка има 200 и няколко от тях. От тия 200 и няколко може би има 20, които наситина вършат работа и 180, които харчат пари и т.н., обаче резултат от работата им няма. Представете си, че тези неправителствени организации също имат интерес да се покаже на света, че видиш ли сега, този нов президент отряза нашите пари и той е виновен за това."
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...