Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скални загадки и обходи из мистична България в книгата „Намерени от чудесата”

4
Снимка: Личен архив

След фотописите и пътеписите си от мистична България Николай Н. Нинов предлага на читателя пътуване през нов брод на времето. В книгата си „Намерени от чудесата. Скалописи от мистична България” той описва отново слабо познати места и обекти, много от които отсъстват от картите и пътеводителите.Книгата e трета част от поредица, посветена на скални образувания, мегалити и живи светилища по българските  земи.

„Действието“ се развива Източните Родопи, Западните Родопи, Средна гора и Стара планина.

Авторът повежда читателите към окултени места и сакрални пространства - места, където според хипотезите много назад във времето са се извършвали различни обреди.

„Тези места са много нависоко. Винаги има една великолепна панорама и един изглед от три, понякога от четири посоки. Едно желание да литнеш, едва ли не усещаш как се повдигаш от земята с някакви сантиметри. На други хора им прилошава, на трети им идват прекрасни идеи, зареждат ги, тонизират ги по някакъв начин. Аз бих обобщил – това са едни места за гледколечение. Човек просто гледа и всичко се успокоява в него. Тръгва си усмирен от всички тези злободневки, от отровите на деня“, споделя авторът пред „Хоризонт“.

Нинов е най-впечатлен от светилищата в Западните Родопи – Сватбата и Митровица край село Осеново и село Рибново, от светилищата над Ковачевица. Споменава и Караджов камък близо до Кръстова гора – обект, който по думите му става все по-популярен.

„Някои от тези светилищни пространства не са чак толкова атрактивни, но конструкциите в тях, някои изсичания, някои артефакти подсказват за различни ритуали от известните в други обекти и поставят много въпроси, за които официалната наука мълчи.“

Около тези места, обвити в мистерия, витаят редица предположения. Според автора някои от легендите са просто романтични неистини.

„За част от светилищата, които имат тъй наречените „пазители“, говорим за едни природни, скални феномени, които според една от хипотезите, древните са решили да обожествят. Виждайки в тези фигури божествата, които те почитат, те решават да ги обработят, да ги пипнат – в лица, във фигури, превръщайки всичко това в декор на своите ритуали.“

Има и нова хипотеза на гръцки изследовател – че тези пространства преди да бъдат светилища са били театрална сцена, на която са се разигравали битки между човека и звяра с крайна цел мъжът да се представи така добре, че да бъде харесан от жената, обясни Николай Нинов.

„Например енергийната скала под Белинташ или Стражите близо до Инкая в Родопите представляват точно такива скални групи с фигури, които играят чудесна роля на декор.“

„Намерени от чудесата. Скалописи от мистична България” ни отвежда още край неизследвани протодолмени в Средна гора, показва ни обърнатата пирамида в Тетевенската планина др. 

Подобно на предишните книги на Нинов, „Намерени от чудесата.Скалописи от мистична България” също съдържа GPS индекс и изобилие от цветни фотографии.

Премиерата на книгата е насрочена за 4 септември, сряда, от 18.30 часа в книжен център „Гринуич” в София. 

Цялото интервю с автора слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58