Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ярив Лернер: Йога е начин на живот

Фестивал в България събира йога инструктори от цял свят

7
Снимка: Славена Илиева

Много индустрии, свързани с киното, вече присъстват в България чрез заснемането на различни продукции у нас. Малцина обаче знаят, че тук се снимат и филми за различни йога практики, а световноизвестни учители по йога редовно посещават страната ни. Провежда се и традиционен тематичен фестивал.
   

Зад всичко това стои Ярив Лернер, който през 2011 година започва да снима филми за йога за сайта UDAYA. След това йога фестивалът, в който Лернер активно се включва, набира скорост.

„В началото правехме записи по време на фестивала, а после оставихме настрана записите и сe получи днешната форма на фестивала – една органична структура“, сподели пред „Хоризонт“ Ярив Лернер.

„Имаме 600 участници и те са от цял свят. А филмите, които правим за уеб сайта, са на английски, френски, испански. Самите учители, които са от различни държави, водят свои ученици. А те като се върнат у дома, споделят своите преживявания и впечатления от фестивала в България. И това се предава от уста на уста.“

„Що се отнася до музикантите, които участват, те са от световна величина, всеки един със свои стил и идентичност. През 2013 година записахме програма Liquid Asana Live, в която йога практиките са в съпровод на жива музика. Музикантите свиреха според движенията на тялото и дишането. Участници и музиканти се захранваха взаимно, водени от йога движения и ритми“, описа картината на фестивала Лернер.

По думите му подобни разпалват пламъка на йога по света. „Всички сме тук, за да практикуваме, да се усъвършенстваме, да се просветляваме... Всеки си „взима“ нещо ново, а после наученото го споделя с други.“

„За мен България е плодородна и богата земя. Йога наистина се разраства все повече през последните години. Разцъфва като цвете тук - подобно на експлозия. А ние като йога преподаватели се стремим там, където е ново и свежо, където учениците са жадни да научат, да изпробват... И това е нулевият център, това е точното място“, казва пред БНР друг известен инструктор - Дан Уорд.

Следващата година организаторите планират фестивалът да се проведе в Боровец заради големия брой участници, които всяка година нарастват с 10 – 15%. Това е като връщане към началото – първият фестивал е проведен именно в Боровец. Предвижда се повеждането на йога практики високо в планината.

За Ярив Лернер йога е обединение, свързване в една общност.

„Йога е начин на живот, не са само движения и пози. Днес още повече е необходимо да сме обединени, да сме заедно, да споделяме повече и да обърнем внимание на връзката с всеки един. Прекалено много се караме, спорим и това се наблюдава поради различията, които забелязваме. Трябва да се опитваме да стигаме по-често до съгласие и хармония. В живота имаме повече общи неща, отколкото различия“, убеден е Лернер.

„Това е преживяване. Човек трябва сам да го изпита. Можем много думи да изговорим за йога, но най-важна е опитността. Когато сте на урок - усещането, което имате след приключване на занятието. Това е и усещането, което ви кара отново да се върнете на постелката, към йога.“

Още за фестивала слушайте в звуковия файл.  

Снимки в галерията: Славена Илиева


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59