Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Гарнизов представя изложба "Походът на аргонавтите от "Филиповци" и "Факултета"

Снежина Петрова увлича деца в театралния спектакъл "Медея"

Актрисата Снежина Петрова и Никола Петров
Снимка: Радостина Билярска

Фотографии и рисунки на деца от кварталите "Филиповци" и "Факултета" представят мита за Златното руно и аргонавтите в изложба в "Галерия на открито" в градинката до НДК, която се открива на днес, 2 септември, в 19 ч.

В "Походът на аргонавтите от "Филиповци" и "Факултета" са включени снимки на доц. Васил Гарнизов, преподавател в Нов български университет, а рисунките на децата са създадени в рамките на подготовката на спектакъла "Медея".

Актрисата Снежина Петрова е работила с деца от квартал "Столипиново" в Пловдив, а също и с деца от столичните квартали "Факултета" и "Филиповци".

"В "Столипиново" работилниците се базираха на мита за Язон и Медея, тяхната история. Александра и Георги Гочеви подготвиха сценарии. Аз занесох реквизити. Всъщност децата се разделиха на два отбора, които трябваше да разрешат казуса на раздялата между двамата родители, така, че да не се стигне евентуално до кървава развръзка, каквато децата не знаеха докато играеха", каза тя в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

"Във Филиповци и във Факултета децата работиха по мита за Златното руно и аргонавтите. Всъщност това е мита, който предхожда историята на Еврипид. Сега тепърва им предстои да влязат в спектакъла "Медея" и да се запознаят по-сериозно с този сюжет. Така, че ние затворихме целия цикъл", обясни актрисата.

В работилниците са участвали 46 деца в спектакъла 20.

"Всъщност точно работата с децата от "Филиповци" и "Факултета" ни даде идеята как да включим  децата изобщо в спектакъла "Медея" и че всъщност и публиката, и съвременния зрител има нужда от тази предистория, преди да проговори Еврипид, тъй като той въвежда много понятия, които ние сме забравили и не сме и длъжни сигурно да помним, но няма да разберем дори първия монолог на бавачката, ако сме забравили кой е кентавъра Херон, какво е златното руно, какво се е случило и затова решихме децата всъщност да започнат с един урок с педагога, свързан със златното руно. Почти на същия принцип, на който правихме работилниците, само че останахме само на ниво въпроси и отговори. И така всъщност децата от "Факултета" и "Филиповци" благодарение на това обучение дадоха ключа към участието въобще на деца в "Медея", в ролята на ученици и педагога, който е педагог на децата на Медея вече."

За участието в проекта Васил Гарнизов разказа:

"Освен, че се дистанцира човек през обектива и обратното се разголва непрекъснато. Така, че тази работа е малко като игра на криеница. Аз се крия, за да ме хванат."

Какво е провокирало интереса му?

"Самото въображение на тези млади звезди, актьори, сегашни и бъдещи по различен и интересен начин решават много стари проблеми, стари проблеми пред човека и човечеството. Не само пред драматурзите, режисьорите и актьорите."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Марина Великова отново ще бъде част от Националната антарктическа експедиция

Изложбата "Ледовете на Антарктика" можете да видите на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест, който ще се проведе за 23-ти път.  В края на месец декември Марина Великова се отправя за втори път към ледения континент.  През месец февруари на 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където на остров..

публикувано на 17.11.24 в 11:20

Млади автори в Тел Авив взеха участие в конкурс в духа на сюрреализма

През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..

публикувано на 17.11.24 в 07:42

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01