Фотографии и рисунки на деца от кварталите "Филиповци" и "Факултета" представят мита за Златното руно и аргонавтите в изложба в "Галерия на открито" в градинката до НДК, която се открива на днес, 2 септември, в 19 ч.
В "Походът на аргонавтите от "Филиповци" и "Факултета" са включени снимки на доц. Васил Гарнизов, преподавател в Нов български университет, а рисунките на децата са създадени в рамките на подготовката на спектакъла "Медея".
Актрисата Снежина Петрова е работила с деца от квартал "Столипиново" в Пловдив, а също и с деца от столичните квартали "Факултета" и "Филиповци".
"В "Столипиново" работилниците се базираха на мита за Язон и Медея, тяхната история. Александра и Георги Гочеви подготвиха сценарии. Аз занесох реквизити. Всъщност децата се разделиха на два отбора, които трябваше да разрешат казуса на раздялата между двамата родители, така, че да не се стигне евентуално до кървава развръзка, каквато децата не знаеха докато играеха", каза тя в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
"Във Филиповци и във Факултета децата работиха по мита за Златното руно и аргонавтите. Всъщност това е мита, който предхожда историята на Еврипид. Сега тепърва им предстои да влязат в спектакъла "Медея" и да се запознаят по-сериозно с този сюжет. Така, че ние затворихме целия цикъл", обясни актрисата.
В работилниците са участвали 46 деца в спектакъла 20.
"Всъщност точно работата с децата от "Филиповци" и "Факултета" ни даде идеята как да включим децата изобщо в спектакъла "Медея" и че всъщност и публиката, и съвременния зрител има нужда от тази предистория, преди да проговори Еврипид, тъй като той въвежда много понятия, които ние сме забравили и не сме и длъжни сигурно да помним, но няма да разберем дори първия монолог на бавачката, ако сме забравили кой е кентавъра Херон, какво е златното руно, какво се е случило и затова решихме децата всъщност да започнат с един урок с педагога, свързан със златното руно. Почти на същия принцип, на който правихме работилниците, само че останахме само на ниво въпроси и отговори. И така всъщност децата от "Факултета" и "Филиповци" благодарение на това обучение дадоха ключа към участието въобще на деца в "Медея", в ролята на ученици и педагога, който е педагог на децата на Медея вече."
За участието в проекта Васил Гарнизов разказа:
"Освен, че се дистанцира човек през обектива и обратното се разголва непрекъснато. Така, че тази работа е малко като игра на криеница. Аз се крия, за да ме хванат."
Какво е провокирало интереса му?
"Самото въображение на тези млади звезди, актьори, сегашни и бъдещи по различен и интересен начин решават много стари проблеми, стари проблеми пред човека и човечеството. Не само пред драматурзите, режисьорите и актьорите."
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..