Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава проучването на античния град Улпия Ескус край Гиген

античният град Улпия Ескус
Снимка: pochivka.bg

В близост до брега на река Дунав при плевенското село Гиген се намира античният град Улпия Ескус. Римският град е възникнал през І в.н.е. Той е със статут на археологически резерват, посещава се от много чужди туристи.

От дълги години името на известния археолог доц. д-р Гергана Кабакчиева е свързано с древния град Улпия Ескус. И това лято разкопките продължават, финансират се от Министерството на културата по проект на Националния археологически институт с музей.

"През последните години проучваме една от най-големите сгради с най-голямо значение за живота в Улпния Ескус през периода втора половина на трети и четвърти век. Тази сграда първоначално е била замислена като резиденция на този, който е легат, генерала на легиона, но след това става най-важната административна сграда в града. Благодарение на запазената биография на император Константин Велики, онзи велик император, който премества столицата от Рим в Константинопол, който много обичал Сердика. Дъщеря му се излекувала от минералните води, дори искал Сердика да бъде столицата на римската империя, но Сената е взел друго решение. Той е посетил Ескус на 9 юли 328 година за откриване на мост през Дунав. Тази сграда, която проучваме, в нея е бил посрещнат императора и за целта се прави грандиозен, но много набързо направен ремонт", каза доц. д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на екипа.

Доц. Кабакчиева припомня и за едно уникално откритие от миналото лято- глава от варовикова статуя, вероятно на римския император Аврелиан, изключително ценна находка.

"Защо смятам, че е на Аврелиан, защото по исторически данни установих, че той лично е контролирал изграждането на късноримския легионен лагер. Но понеже Улпия Ескус не е бил в много добро състояние и затова император Аврелиан се настанява някъде извън града и от там е контролирал строежите на военния лагер. В Ескус има много забележителни сгради действително, но това, което прави впечатление, дори до края на 4-ти век запазени са плочите на уличните нива. Непрекъснато идват туристи от България и чужбина, и всеки се възхищава и казва- "Наистина ли вървим по древна оригинална настилка, оригинална улица" ,казвам -"Да, това са оригинални улици запазени от онова време и до днес."

Доцент д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт с музей към БАН казва, че има голям интерес от туристи да посещават античният град Улпия Ескус.

"Имам си мечта и мечтата беше да възстановя храма на Фортуна."

Но проектът, който е подготвян в продължение на 3-4 години, не е финансиран.

"Според мен по някакви административни причини, но някой ден, ако се намери политик, управник в нашата държава да подкрепи този проект, България ще спечели изключително много. Не се обръща достатъчно внимание на този голям и най-голям в цялата територия на днешна Северна България, древен град. При това най-красивия и бих казала най-красивия не само за нашето крайбрежие Дунавско. От Ескус до Кьолн по-красив град няма. Ескус не принадлежи само на нас българите, Ескус е част от общото наследство на Европа. Всяка държава би се гордяла с нещо подобно, още повече перспективите за показване на тази древност пред туристите е изключително голяма. Ако се разкрият улиците, ако се разкрие самия площад, който също е със запазени плочи, оригиналните плочи от преди 2000 години, вдигнат се храмовете това ще бъде просто една приказка", допълни доцент д-р Гергана Кабакчиева.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16