Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Вера Бонева: Когато трябва да се осъществи Съединението – тогавашните лидери са единодушни

Проф. Вера Бонева
Снимка: Светослава Кузманова

В деня на Съединението, в опит да бъде извадена историята от нейния напудрен и тържествен вид и да бъде разбрана от гледна точка на бързия дигитален 21-ви век, гост на предаването "Хоризонт за вас" е проф. Вера Бонева, преподавател в Университета по библиотекознание и информационни технологии, която коментира историческите основи на Съединението, как ни изглежда днес то, каква е ролята на княз Александър I Батенберг, който умира твърде млад, плаща с трона си, честта му е засегната – лишен е от генералско звание, уволнен от руската армия... 

Според проф. Бонева княз Батенберг се представя като един доста адекватен монарх: 

"Александър I Батенберг наистина е посочен от руските императорски власти, но е избран за княз от първото Велико народно събрание и е компромисна фигура – Русия е имала и други варианти. Самият Александър е част от руската имперска система, той е участвал като офицер в Руско-турската война от 1877 г... Той израства и буквално пораства в България. Става един зрял мъж. Но допуска първоначално много тежка грешка – да отмени Търновската конституция през 1881 г. Плаща тази грешка с тежка политическа криза, с т.нар. "Режим на пълномощията", от който пак се излиза по негова инициатива. Батенберг се сработва с българските политици, усвоява част от особеностите на балканския политически пейзаж и успява, вече съзрял като политик и като мъж, да вземе решението да застане начело на Съединисткото движение. Има и още един момент – Батенберг познава руската имперска система, той знае, че голяма степен за него нещата са необратими – както казва Стамболов, да избере България или Русия. Батенберг застава на страната на народа, който го е избрал за български княз". 

По-късно, когато настъпва един труден момент в началото на Сръбско-българската война, когато офицерите спорят дали да бъде отстъпена София и генералната битка да се след София или на Сливница, княз Александър I се вслушва в българското офицерство:

"Този консенсус, постиган в движение, в труден диалог, в спорове, също е един от тайните ключове на успеха на това Съединистко движение, защото българското общество е монархическо, по конституция България е монархия и ролята на монарха, дори и толкова млад и не съвсем опитен, е значима и знакова. 

Проф. Бонева смята, че трябва да преосмислим последните години на т.нар. "робство", т.е. на Османското владичество:

"Последните 2-3 десетилетия на периода българите имат изградени самостоятелни структури на управление. Те управляват образованието си. Създават една изключително ефективна мрежа от над 1500 училища в градове и села. В някои градове като в Копривщица образованието е било задължително. Т.е. първата предпоставка за единението е наследството на нашето Възраждане. Ние придобиваме и църковна самостоятелност още през 1870 година. Българите са били приобщени към своята православна църква и тези общности – нашите църковни общини – са играли своеобразна роля на самоуправленски институции".

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Вера Бонева, репортажа на Николай Христов, както и репортажа на Кремена Данева за предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51