Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакълът "Caged" - сценично огледало на съвременните страхове

Снимка: Стефан Щерев

Най-голямата танцова продукция, създавана до момента в България, е част от афиша на Пловдив Европейска столица на културата 2019.Това е световна премиера на българо-корейския спектакъл „CAGED“, посветен на страховете - индивидуални и обществени, които ни управляват. Продукцията е микс между съвременен танц, куклен театър и музика и рамкира предстоящото издание на традиционната инициатива One Dance Week.
   

Въпреки че продукцията завършва с голям минус, независимо от усилията да се финансира изцяло преди премиерата, сме изключително горди с резултата, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Асен Асенов, копродуцент на спектакъла. За нашата географска ширина и предвид контекста, в който се намираме по отношение на развитие на сцената за съвременен танц у нас, има сериозна заявка за интерес от страна на колеги от Бразилия, Мексико, Канада, Франция, Чехия, Хърватска, Германия, разказа той.

Музиката в "Caged" е на Павел Терзийски и Емилиян Гацов – Елби, уникалната сценография е на Никола Тороманов, маските и куклите са на Мариета Голомехова. Хореограф на представлението е Пансън Ким, чийто най-голям страх е да бъде добър, обичащ и щастлив човек.

Асен Асенов Снимка: Ирина Недева

Заглавието на спектакъла се превежда като „Заключен в клетка“ – в случая в клетката на болните ни умове, изтъкна Асен Асенов. Творците правят сценичен прочит на постчовешкото, през роботизиран образ на смъртта.

„Страховете всъщност са основната причина за цялата тази агресия, отмъстителност и гнусотия, без извинение, в която напоследък живеем. Това наистина е отвъд човешкото. Няма много общо с човешкото. И за съжаление именно страховете са причина за всички тия негативни емоции, в които ние плуваме ежедневно. Тази отмъстителност, тази тотална липса на емпатия в общуването между хората, тази липса на човечност и на нормалност в общуването помежду ни – това е истински тъжно“, смята Асенов.

Да се страхуваш е нормално и човешко, но когато капсулираме свои стари и нови страхове, пространството, в което ги събираме, се стеснява твърде много, коментира още той.   

„В момента в Дирекция „Култура“ на Пловдив Европейска столица на културата работят хора, които са бивши магазинери, бивши служители на „Чистота“ - Община Пловдив и други интересни хора, събрани пред една антиселекция“, коментира Асен Асенов. 

За реализация на проекта на „Гая Денс Къмпани“ в Южна Корея е било отказано минимално частично кофинансиране от страна на Дирекция „Култура“ в Община Пловдив, като не са били допуснати подадените документи, съобщи Асен Асенов. Аргументът е, че „Гая Денс Къмпани“ не е пловдивска компания. Асенов уточни, че ще си търсят правата в съда.

По думите му образованието в областта на съвременния танц е „изключително лошо“ и на ниво средно хореографско училище. България е единствената страна в ЕС, в която няма нито един театър, който целогодишно да показва международно съдържание в областта на съвременния танц, отбеляза още Асенов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05